fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

ČT 24: Spotřeba alkoholu v Česku

0

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Rozumím, vy jste na začátku říkal, volíme strany, které si zvolily cestu regulace. Tady je možná potřeba dodat, že jste způsobil nebo i možná působí ještě v Liberálním institutu, tolik možná k ideologickému východisku nějakému. Pro vás takový institut, jako je spotřební daň je tedy vlastně legitimní, nebo ne?

Dominik STROUKAL, hlavní ekonom Roklen
Tak já jsem někdy před dvěma roky v Liberálním institutu byl a nestydím se za to, že právě považuju tu regulaci spíše za přehnanou. I vzhledem k tomu, jaké z toho má stát výnosy, i vzhledem k tomu, že nevíme úplně a těžko kalkulujeme věci, o kterých se taky moc nemluví, což je například přesun na černý trh a potom ty věci s tím spojené, ale to je to filozofické východisko, o tom se můžeme potom bavit. Ten obrovský náklad, který s tím máme, například ta ztráta produktivity, to už je náklad, který je internalizovaný, to má každý z nás, to si zaplatíme vlastně v podstatě z vlastní kapsy tím, že dostaneme nižší mzdu. Horší je to například potom už s tím zdravotním pojištěním a s těma zdravotníma nákladama a o tom se dneska vedla, já jsem vás tu poslouchat celou dobu, o tom se vedla debata a to je strašně důležité, ale zase to je náklad, který já si nemůžu úplně moc vybrat, protože jsem nucen být ve veřejném zdravotním pojištění a následně potom samozřejmě za mě musí platit ostatní lidé, pokud piju alkohol, nějaké dodatečné náklady, ale to je zase jako větší filozofická úvaha, jen by to bývalo bylo, pokud bychom měli více možností vstoupit do soukromého zdravotního pojištění, takže to by se také dalo odsunout a více liberalizovat, ale jak říkám, to už je zase filozofická otázka. Pokud jsme v tom současném systému, tak se pojďme aspoň bavit o tom, abychom nedělali věci, které nemají ten dopad, a dělali věci, které dopad mají, což také můžeme vyčíslit.

(29. 11. 2019, ČT 24, 90′)

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.