fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Eurozóna bez Itálie nemá smysl

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu Nevyužité klidné roky

Itálii by návrat k liře pomohl, ale zůstávám v tomto ohledu skeptikem. Takzvaný Hannanův první zákon politiky (podle britského europoslance Daniela Hannana) říká, že žádná strana není euroskeptická, když se dostane do vlády. Italské Hnutí pěti hvězd upustilo od svého plánu vyvolat referendum o členství v eurozóně dokonce již před volbami.

Odepsání části italského dluhu se jeví pravděpodobné. Nezapomínejme ale, že italská vláda vlastní dostatečná aktiva (například zlato či státní podniky, kterými dluh může splácet.

Domnívám se, že eurozóna k další velké krizi směřuje. Spojení nespojitelných ekonomik se ukázalo jako recept na katastrofu, kdy místo aby rozdílnost ekonomik působila jako ochranný faktor před krizí, naopak krize prohlubuje. Eurozóna navíc trestuhodně nevyužila několika klidných let k pořádným reformám. Nevěřím, že si Itálie může na EU a eurozóně vymoci velké ústupky.

Bývalý britský premiér David Cameron nevyjednal ústupky prakticky žádné – a to v situaci, kdy jeho vláda jednak lobbovala velmi intenzivně, jednak reálně hrozilo, že bez ústupků Velká Británie z EU odejde. EU může v souvislosti s Itálií nakonec doplatit na svou tvrdohlavost. Odepsání části italského dluhu se jeví pravděpodobné. Nezapomínejme ale, že italská vláda vlastní dostatečná aktiva (například zlato či státní podniky, kterými dluh může splácet.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/eurozona-bez-italie-nema-smysl-dz5-/debata-jana-machacka.aspx?c=A180606_110006_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.