fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Italské ekonomice pomohou především reformy

0

Půjčky, nikoli dary

Itálii by nejvíce pomohlo, kdyby opustila euro a vrátila se k liře s plovoucím kurzem. Ta by se teď znehodnocovala, což by učinilo italské exporty levnější, proto by Italové mohli prodávat více zboží i služeb (včetně turismu do Itálie), což by jejich ekonomice velmi pomohlo. Italská ekonomika v uplynulých 30 letech nevykazovala prakticky žádný růst. Tento celkový promarněný růst je v podstatě hospodářská katastrofa. To nemůže dopadnout dobře.

Italové mají také ve státním majetku velké společnosti a velké zásoby zlata, jejichž prodejem mohou sanovat lecjakou nepříjemnost. Proti půjčkám Itálii v těchto nepříjemných a výjimečných podmínkách vcelku nic nemám, ale musí jít o půjčky, nikoli o dary, a měly by je doprovázet reformy veřejných financí, aby se zvedl hospodářský růst a snížila nezaměstnanost.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/italske-ekonomice-pomohou-predevsim-reformy.A200604_161314_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.