fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Lék na nedostatek pracovní síly? Migrace

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Nedostatek pracovních sil není postkomunistickým problémem, je problémem každé konjunktury. Když se firmě začne dařit více, než očekávala, chvíli to trvá, než sežene nové zaměstnance, aby uspokojila zvýšenou poptávku po svém produktu. A ekonomika je součtem firem, z nichž většina (alespoň v cyklických odvětvích) zažívá boom, takže problém se násobí tím, že úspěšná firma nemůže přebírat zaměstnance neúspěšným firmám, protože jsou najednou úspěšné skoro všechny.

Logickým receptem je tak otevření hranic pro ekonomické migranty, ať už z Ukrajiny, Vietnamu nebo dalších zemí. Těmto lidem musíme jednak umožnit imigrovat, ale taktéž musíme liberalizovat trh práce (např. zvyšování minimální mzdy jde přímo proti zájmům těchto potenciálních pracovníků) a musíme liberalizovat trh s bydlením, protože tito pracovníci musí taky někde bydlet. Systém ale musí být nastaven tak, aby zase mohli bez problémů odejít, až přijde recese a firmy budou muset propouštět.

Totéž platí pro další země, neboť se ukazuje, že ani jednotný pracovní trh EU nestačí na pokrytí volných pracovních míst v konjunktuře.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/lek-na-nedostatek-pracovni-sily-migrace-fc5-/debata-jana-machacka.aspx?c=A180906_101742_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.