fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: O účincích eura nevíme nic

0

Protichůdné analýzy

Studií o výhodnosti nebo nevýhodnosti eura vzniká už od jeho zavedení velká spousta. Příznivci i odpůrci eura tak mají v zásobě dostatek věrohodných argumentů. Tato analýza ukazuje, že euro bylo výhodné v podstatě pouze pro Německo a Nizozemsko. Analýzy Rogera Bootla z Capital Economics zase ukazují, že euro bylo výhodné pouze pro německé firmy, neboť růst spotřeby po zavedení eura zaostává za růstem německého HDP.

Často přehlíženou skutečností je, že proti euru se vyslovil nejenom Milton Friedman, u kterého by to zřejmě leckdo čekal, ale také nobelisté z opačného ideologického tábora Paul Krugman a Joseph Stiglitz.

Pořád platí, že eurozóna není optimální měnovou oblastí a zřejmě jen tak nebude. V realitě nepozorujeme, že by Portugalci chodili za prací do Finska, Řekové do Estonska atp. Další důvody nestability eura jsou známé a často opakované. Je ale pravda, že do eura bylo investováno tolik politického kapitálu, že se jej evropští politici budou držet do poslední chvíle.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

celý článek »

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.