fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Přesné prognózy propadu ekonomiky jsou nesmysl

0

Revize o dva řády výše

Jak poznáte, že mají makroekonomové smysl pro humor? Používají desetinná místa! Říká ekonom a podcaster Russ Roberts. Předpovídat makroekonomické veličiny s přesností na desetiny nemá smysl ani v klidných dobách. Zpětné revize výpočtů se běžně pohybují o řád výše. V této situaci, kdy ani nevíme, kdy bude „znovu spuštěna“ ekonomika, se obávám, že revize budou o dva řády výše, tedy v desítkách procent.

Ekonomové však rádi vypadají jako vědci, kteří vědí na desetiny přesně, jak co dopadne. A média ráda sdílejí zdánlivě přesná čísla. Pro ekonomy i pro média je zajímavější zpráva propad bude 4,2 procenta, než zpráva propad bude někde mezi čtyřmi a 20 procenty, zatím nic víc nevíme.

Americký statistik Nate Silver ve své knize Signál a šum radí těmto predikcím mediálních obličejů vůbec nenaslouchat, jejich předpovědi jsou v lepším případě random walk, v horším předpovídají spíše opak toho, co se stane. Predikční trhy a takzvaní superforecasteři mají mnohem větší úspěšnost předpovědí. Takže pokud chceme vidět do budoucnosti, měli bychom naslouchat spíše jim.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/presne-prognozy-propadu-ekonomiky-jsou-nesmysl.A200416_183002_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.