fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Recese určitě přijde. Jen nevíme, kdy

0

Recese, a hospodářský cyklus obecně, lze špatně předvídat. Kdybychom je předvídat uměli, pak bychom jim také dokázali předcházet. Jisté je, že recese přijde, jen nevíme, kdy. Americká ekonomika se v současnosti nachází v nejdelší konjunktuře od druhé světové války, už překonala dlouhou konjunkturu z devadesátých let, na která se dnes vzpomíná jako na období prosperity. Za 20 let asi budeme podobně mluvit o současnosti.

Bývalá guvernérka amerického Fedu Janet Yellenová řekla, že ekonomické expanze nekončí proto, že trvají dlouho. To je pravda. Jednou však expanze skončit musí, proto také mluvíme o hospodářském cyklu. Pokud se někdo domnívá, že jsme nad světem vyzráli natolik, že už bude navždy jen expanze, pak, jak říkají v USA, tady mám most, který bych mu mohl prodat.

Český rozpočet není na recesi v žádném případě připraven. Automatické stabilizátory rozpočtovou situaci ještě zhorší – bude se více vyplácet na dávkách a daňový příjem bude nižší. Řekl jsem to už několikrát. Česká vláda, ale nejen ona, promarnila dobu hospodářské expanze, neučinila prakticky žádné reformy veřejných financí a navyšovala státní dluh. Až se recese zeptá, co jsme dělali v expanzi, bude pozdě bycha honiti.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/recese-urcite-prijde-jen-nevime-kdy.A190912_152823_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.