fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Stoletá bilance ekonomiky mohla být i horší

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu: Když hodnotíme 100 let české ekonomiky, musíme samozřejmě vynechat roky pod komunismem a nacismem, což nám bohužel ze sta let nechá jenom půlku. Během těchto padesáti svobodných let se ale české ekonomice dařilo dobře.

Určitě jsme na tom mohli být ještě lépe jako například asijští tygři, ale 36. místo na světě podle HDP na hlavu (v paritě kupní síly) není špatné. Bělorusko je na 70. místě, Ukrajina až 114. Namísto obvyklého naříkání na to, jak se máme špatně, bychom měli být vděční, že přestože spousta věcí nepochybně zlepšit potřebuje, patříme k první pětině nejbohatších zemí. (Údaje jsou podle Mezinárodního měnového fondu 2017.) To by nám mělo dát nějakou perspektivu a měli bychom být rádi, že naši podnikatelé a zaměstnanci jsou takto pracovití a můžeme se mít takto relativně dobře.

Podle studie Fraser Institutu (ve spolupráci s Liberálním institutem) je Česko 30. ze 162 zemí v ekonomické svobodě, taktéž v první pětině zemí. Vzhledem k tomu, že ekonomická svoboda je předpokladem ekonomického růstu, není překvapivé, že tato dvě čísla jsou podobná.

Což by nám mělo dát také tu perspektivu, že i když jsou naši politici často neinformovaní, zaslepení, groteskní a občas zkorumpovaní, na světové poměry tu máme stabilní režim s vládou práva, kde se ekonomice a našim životům daří. Snažme se o zlepšení, ale nevylijme s vaničkou i dítě.

Co české ekonomice popřát do dalších 100 let? Nepředávat fiskální ani měnové pravomoci do Bruselu (ČNB je dlouhodobě hodnocena jako jedna z nejlepších centrálních bank na světě), zbavit se nesmyslných regulací, zrychlit soudní systém (což zlepší vymáhání kontraktů a přiláká investory) a nenaskakovat na demagogické vlny, že podnikatelé jsou nepřátelé lidu a kradou.

Zdroj: http://ceskapozice.lidovky.cz/stoleta-bilance-ekonomiky-mohla-byt-i-horsi-fem-/debata-jana-machacka.aspx?c=A181025_093606_machackova-debata_houd

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.