fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: USA se z krize zotaví rychleji než Evropa

0

Těžkopádnost EU

Jsem si téměř stoprocentně jistý, že z této krize vyjdou lépe USA. Za uplynulých 30 let rostla jejich ekonomika výrazně rychleji než Francie či Německa. Podle Světové banky byl v letech 1990 až 2019 průměrný roční růst USA 2,47, Německa 1,67 a Francie 1,62 procenta. Itálie, třetí největší ekonomika Evropské unie, za uplynulých 30 let vykazuje velmi slabý růst – pouze 0,78 procenta ročně (od zavedení eura v roce 1999 dokonce necelého 0,5 procenta).

Souhrnným číslům za EU pomáhala britská ekonomika, jež v uplynulých 30 letech rostla průměrným tempem 2,03 procenta, ale ta v budoucích datech již nebude. Může však členským zemím EU pomáhat jako silný obchodní partner. Pokud EU přestane dělat vše, aby pro členské země bylo co nejtěžší s Velkou Británií obchodovat.

Tato historická čísla však nemusejí v příštích letech platit. Přeregulovanost a těžkopádnost EU, vysoké daně a rostoucí tlak na centralizaci a drahé nápady, například Green New Deal, budou evropskou ekonomiku tížit i v budoucnu. Doufejme, že ji dolů nepotáhnou probuzené nacionalistické a protekcionistické vášně.

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/usa-se-z-krize-zotavi-rychleji-nez-evropa.A200514_191247_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.