fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Vládní regulace pomůže pokroku. Ale ne efektivně

0

Dotacemi, nebo zákazy lze ovlivnit směr, kterým se bude výzkum ubírat. Výzkumu se dělá více tam, kde je lukrativnější, proto jej má například Formule 1 více než cyklistika (rozpočty týmů v F1 jsou několikanásobné). Obdobně to může ovlivnit vláda nebo třeba společenský tlak. Vláda by však měla pouze stanovovat pravidla hry, ne určovat vítěze, ať jde o vítěznou firmu nebo technologii.

Souhlasím s uhlíkovou daní, pokud alikvotně snížíme jiné daně, například zdanění práce. Nesouhlasím s přímými zákazy nebo přímou podporou technologií. Optimální mix technologií se nejefektivněji nachází podnikatelskou aktivitou na trhu, nikoliv vládním ediktem. Společenský tlak je však férový.

Jako nám dnes připadají směšné až smutné některé dřívější postupy firem, ať jde o marketing nebo používání technologií (například klecové chovy drůbeže), a ve vlastním zájmu je opouštějí, bude se obdobná společenská změna odehrávat nadále. Důležité je, aby se odehrávala na svobodném tržišti idejí, nikoli v legislativě.

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/vladni-regulace-pomuze-pokroku-ale-ne-efektivne.A210603_203300_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.