fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

DeníkObce.cz: Regulace životního stylu

0

Podle zprávy Liberálního institutu se Česko v letošním žebříčku Nanny State Index umístilo na 29. místě z 30 zemí a udrželo si tak pověst bašty svobody v oblasti životního stylu. Přístup naší země k regulaci potravin, nápojů, alkoholu a e-cigaret zůstává do značné míry volný. Přetrvává však úplný zákaz kouření v restauracích zavedený v roce 2017. Ačkoli se Česko obecně vyhýbá nadměrným státním zásahům, přetrvává riziko, že budou nepřímo zavedena opatření tohoto typu.

Nanny State Index (NSI) je žebříček nejlepších a nejhorších evropských zemí, kde se nejlépe jí, pije, kouří a vapuje, který pomocí bodového systému hodnotí 30 zemí ve čtyřech kategoriích (potraviny a nealkoholické nápoje, alkohol, elektronické cigarety, tabák).

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu, jenž vydává Nanny State Index v České republice, komentoval letošní výsledky: „Nemáme úplně dobrý překlad pro anglický výraz nanny state, což představuje situaci, kdy se nám stát chová jako chůva. Možná je to tím, že na rozdíl od britské vlády se nás ta naše nesnaží tak moc vychovávat, jak ostatně ukazuje i samotný právě zveřejněný index. Pouze ve zdanění tabáku jsme na tom hůře než evropský průměr.“

„Od některých politiků a od některých poradců v NERVu však zaznívají nebezpečné hlasy, že by nás vláda měla danit a vychovávat více. Nenechme si vzít svoji svobodu žít, jak chceme,“.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.