fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

EpochTimes.cz: Dotisk knihy „Teorie mravních citů“ od Adama Smithe je právě v prodeji. (Liberální institut)

0

V dnešní době mnozí lidé citují významného českého podnikatele Tomáše Baťu, který prohlásil, že ekonomické a hospodářské krize jsou „důsledkem úpadku morálních hodnot společnosti“. Podle Bati je úpadek hodnot „příčina“ a samotná krize přichází až jako „důsledek“ úpadku morálních hodnot společnosti.

Podobně na celou věc nahlížel i jeho předchůdce, skotský ekonom a filosof Adam Smith, který je považován za zakladatele moderní ekonomie.
„Hospodářská krize je jiné jméno pro mravní bídu.“
– Tomáš Baťa

Smith je autorem obecně známé knihy Bohatství národů . Mnohem méně se hovoří o tom, že před touto knihou sepsal ještě důležitější dílo, které nazval Teorie mravních citů . Podle Smithe může fungovat ekonomie, tak jak jí nastínil, pouze za předpokladu, že se společnost řídí určitými morálními principy.

Jinými slovy systém sám o sobě nemůže problémy vyřešit, pokud lidé, kteří systém provozují nedodržují morální principy. A ve stejné době je třeba míti na paměti, že za problémy stojí především úpadek morálních hodnot společnosti.

Teorii mravních citů vydal nově Liberální institut a nabízí ji v tištěné podobě .

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.