fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Euro: Dotace a netransparentnost

0

24.10.2022  Euro – Martin Pánek
strana: 24  rubrika: Report/České odbory

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) je v současnosti silným hráčem české sociální a hospodářské politiky. Její předseda Josef Středula se v uplynulých měsících profiloval jako vážný kandidát na prezidenta a řady odborářů nedávno rozšířila bývalá ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Jana Maláčová. O odborech je slyšet skoro každý den, je proto s podivem, jak málo pozornosti média a akademici věnovali jejich právní a ekonomické struktuře.

Se zmíněnou kandidaturou Josefa Středuly na prezidenta a růstem vlivu a počtu odborářů se však tento v podstatě nezájem o ně začíná měnit. Jak jsou české odbory financované a jakými finančními prostředky disponují? Jak jsou zakotvené v legislativě a co mají v popisu práce? Značná část informací o nich zůstává skrytá, zejména z důvodu mezinárodních dohod o ochraně zaměstnanců. To, co skryté není, však o nich příliš příznivě nevypovídá a vyvolává podezření, že některé ukryté údaje by mohly vyděsit.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.