fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

FAEI.cz: Co české podnikatele a živnostníky zdržuje od práce?

0

Skoro jeden celý pracovní den z každého týdne tráví v průměru drobní podnikatelé a živnostníci v Česku činnostmi, které je zdržují od produktivní práce. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Raiffeisenbank a Mastercard mezi více než třemi stovkami drobných podnikatelů a živnostníků, jehož výsledky má redakce FAEI.cz kdispozici. Respondenti průzkumu si nejčastěji stěžovali na zbytečnou administrativu, byrokracii, papírování a účetnictví. Zkušenosti českých podnikatelů ukazují, že činnostmi, které je zdržují od podnikání, tráví v průměru šest hodin a 20 minut týdně. Mezi těmi, kteří mají společnost s ručením omezeným, je to dokonce osm a půl hodiny týdně.

To znamená, že průměrný podnikatel, který se šetření účastnil, ročně promarní zhruba 330 hodin, zatímco majitel eseróčka až 442 hodin ročně. Nabízí se srovnání. „Podle údajů Liberálního institutu vroce 2021 každý podnikatel strávil byrokracií 272 hodin,“ sdělil redakci FAEI.cz Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies ze skupiny PKF Apogeo.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.