fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Filmy, které pomůžou pochopit zakořeněný rasismus (nejen) v USA

0

Dotýká se vás současná (třetí?!) vlna pandemie, možná jste v karanténě a nevíte, na co kouknout? Připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších filmů, které vám pomohou pochopit rozdělenou společnost nejen v USA, zakořeněný rasismus i současné občanské nepokoje Američanů afroamerického původu. 

1. Amistad

Skvěle natočený snímek od Stevena Spielberga vypráví příběh vzbouřenců z lodi Amistad. Otroci, kteří se na lodi plující z Kuby vzbouřili, zabili většinu posádky a chtěli plout do Afriky bohužel přistáli u břehů USA a byli zatčeni. Abolicionisté začali jejich případ obhajovat a po třetím odvolání dosáhli jejich propuštění a svobody. Těžko uvěřitelný příběh se odehrál v letech 1839 až 1842 a před Nejvyšším soudem Spojených států amerických obhajoval vzbouřence sám bývalý prezident John Quincy Adams.  

Ke zhlédnutí na Amazonu či Apple TV.

2. 12 Years a Slave

Solomon Northup byl svobodným Afroameričanem, který žil v New Yorku a byl vyhlášeným houslistou. Pod zástěrkou koncertu za slušné peníze byl vlákán do léčky a prodán na jih do otroctví. Dlouhých dvanáct let byl otrokem na dvou plantážích, avšak nikdy se se svým osudem nesmířil a toužil se stát znovu svobodným člověkem. Jeho příběh je výpovědí o otroctví, otrokářích a o boji za svobodu.

 Ke zhlédnutí na Netflixu, Apple TV  či na Amazonu.

3. Harriet

Harriet Tubmanová se narodila v roce 1822 na jihu USA jako dítě otrokyně. Majitel plantáže slíbil její matce, že až dosáhne věku 45 let, bude svobodná ona i její děti. Svůj slib nesplnil a když jej již dospělá Harriet žádala o svobodu, jen se jí vysmál. Harriet utekla na sever a pak do Kanady, odkud pořádala výpravy k osvobození dalších otroků. Majitelé plantáží se jí obávali a na její hlavu vypsali odměnu. Harriet se stala jednou z klíčových lidí utajené organizace Železnice, která pomáhala uprchlým otrokům a osvobozovala je. Její příběh je o boji za svobodu, odvaze Afroameričanů a riskantních operacích, které vedly k osvobození stovek zotročených lidí. 

Ke zhlédnutí na Amazonu či Apple TV.

4. The Birth of a Nation

Nat Turner se narodil jako otrok na jihu USA, sám se naučil číst, naučil se citovat pasáže z Bible a začal dávat kázání a vést mše. Jako černý kazatel sloužil na mnoha plantážích ve Virginii. Utrpení, kterého byl svědkem a následné boží vnuknutí jej vedlo k ozbrojené revoltě, kdy vedl skupinu vzbouřených otroků, kteří povstali proti svým bílým pánům.

Ke zhlédnutí na Apple TV.

5. A Free State of Jones

Newton Knight už měl po krk krve a americké občanské války, a tak dezertoval. Spolu s dalšími dezertéry a uprchlými otroky založil ozbrojenou skupinu, která bránila obyvatele před násilím a povinnými odvody vojáků Konfederace. Newton vyhlásil Svobodný stát Jones a mimo jiné deklaroval rovnost Afroameričanů. Film popisuje boj chudých jižanů proti vojákům Unie, ale také proti jižanským zákonům a bohatým otrokářům. 

Ke zhlédnutí na Netflixu, Amazonu či Apple Tv

6. Lincoln

Životopisný snímek Abrahama Lincolna zobrazuje především jeho boj za zrušení otroctví, válku Severu proti Jihu a politickou podstatu války. 

Ke zhlédnutí na Amazonu či Apple TV

7. Hidden Figures

Téměř zapomenutý příběh afroamerických matematiček, které pracovaly ve vesmírném programu NASA a které mají velkou zásluhu na tom, že se americkým astronautům podařilo přistát na Měsíci. Ačkoli to byly brilantní kapacity, čelily neustále rasové diskriminaci a musely o své pozice velmi bojovat. 

Ke zhlédnutí na Apple TV či na Amazonu

8. Selma

Selma je malé město v Alabamě, které afroamerickým obyvatelům upíralo právo volit a odmítalo jejich registrace. Martin Luther King zde vedl mírumilovné protesty, které byly krvavě potlačeny. Film je o slavném kazateli a době po té, co získal Nobelovu cenu míru a také o boji afroamerického obyvatelstva za svá práva.

K vidění na Amazonu

9. The Rosa Parks Story

Rosa Parksová byla afroamerickou ženou, která byla již unavená z každodenního rasismu, se kterým se potýkala. Jednoho dne, když jela domů z práce, odmítla uvolnit místo v autobuse. V té době bylo uzákoněné, že barevní občané Montgomery musí pustit sednout bílé občany. Rosa odmítla a její “ne” se stalo jedním z nejslavnějších “ne” v historii USA. Za porušení zákonů byla zatčena a barevní obyvatelé Montgomery vyhlásili bojkot veřejné dopravy. Případ se dostal před Nejvyšší soud, který segregační zákon zrušil jako protiústavní.  

K vidění na YouTube.

10. Loving

Richard Loving a Mildred byli mladí, zamilovaní, očekávali rodinu, chtěli si postavit dům a vzít se. To by ovšem nebyl problém, kdyby Richard nebyl běloch a Mildred smíšeného, afro-indiánského původu, a nežili ve Virginii v šedesátých letech, kde mezirasová manželství byla zakázána. Vzali se tedy ve Washingtonu, kde takové sňatky povolovali, avšak ve Virginii je za jejich manželství úřady zatkly a daly jim na vybranou – buďto Virginii opustí, anebo půjdou za porušení zákonů do vězení. Virginii opustili a po nějaké době se pustili do právního boje. Jejich případ se dostal až k Nejvyššímu soudu, který zrušil zákon zakazující smíšená manželství. Jejich případ je znám jako Loving v. Virginia.

K vidění na Apple TV či na Amazonu.

11. BlacKkKlansman

Ron Stallworth je afroamerický policista, kterému se podařilo navázat důvěrný vztah s Davidem Dukem, jedním z vedoucích Ku Klux Klanu a infiltrovat se do této rasistické organizace. Díky infiltraci se podařilo odhalit atentát na afroamerické aktivisty za občanská práva. Lehce komediální film vypráví příběh o rasismu, diskriminaci a touze po svobodě.

Ke zhlédnutí na Netflixu či na Amazonu.

12. The Butler

Cecil se narodil na plantáži na jihu a jako komorník se vypracoval až do Bílého domu, kde sloužil několika americkým prezidentům. Životopisný snímek na příběhu jednoho komorníka přibližuje dějiny USA celého dvacátého století z pohledu Afroameričana.

Ke zhlédnutí na Netflixu.

13. Just Mercy

Bryan Stevenson je právník, který cestoval do Alabamy, aby tam pomohl chudým Afroameričanům, kteří si nemohli dovolit právníka. Zjistil, že v místním vězení sedí muž, který je neprávem odsouzen za vraždu ženy a rozhodl se jej zastupovat. Příběh o neuvěřitelném justičním omylu, potřebě najít “viníka” a zároveň o nespravedlivých soudech, kteří mají dvojí metr na bílé a černé američany.

Ke zhlédnutí na Amazonu.

14. Amazing Grace

Amazing grace je příběh o neuvěřitelném životním zvratu, kdy se z otrokáže stal kněz a příběh písně, která se stala hymnou abolicionistů a symbolem boje proti otroctví.

Ke zhlédnutí na Amazonu.

15. 13th

A pokud preferujete dokumenty, pusťte si 13th. Dokument ukazuje, jak a proč dochází ke kriminalizaci Afroameričanů v USA a že to je docela výnosný byznys. 

Ke zhlédnutí na Netflixu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Jana Galvis je analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou.

Comments are closed.