fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Fórum24.cz: Jak skutečně pomoct podnikatelům a slepě neoddalovat jejich konec

0

Už čtvrtý rok se díky práci Liberálního institutu můžeme podívat na byrokratickou zátěž malých podniků v České republice. Pod pojmem malý podnik si můžeme představit firmu se čtyřmi zaměstnanci, která během roku jednoho zaměstnance přijme a jednoho propustí.

Je třeba dodat, že do byrokratických nároků se započítávají pouze úkony, které jsou vyžadovány zákonem, ale firmy by je bez donucení neměly důvod dělat. Pro lepší představu mezi ně tedy například nepatří vedení účetnictví. V roce 2020 představovala byrokratická zátěž neuvěřitelných 223 hodin ročně, což představuje téměř šest pracovních týdnů, které v případě malých zaměstnavatelů stráví prací pro úřady nejčastěji jejich majitelé.

Mezi nejvíce zatěžující úkony patří administrativa provozu (118 hodin). Do ní spadá například nakládání s odpady, konkrétně evidence odpadů (v průměru 48 hodin). Administrativa zaměstnanců zabere malému podniku 89 hodin. Nároky na splnění nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR) pak činí na 8 hodin ročně. Pokud se vám zdá číslo strašlivé, pak radši ani nestojí za to zmiňovat, že ve srovnání s rokem 2019 jsme si polepšili o čtyři hodiny. Toto zlepšení však nebylo způsobeno škrtáním legislativních povinností, ale absencí nových. Každá změna je totiž ohodnocena jednou hodinou, kterou podniky stráví s jejím zapracováním, a těchto hodin tak samozřejmě bylo více v předešlém roce.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.