Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Hollywoodští pokrytci 2013

0

Jsem naštvaný, že tolik hollywoodských celebrit nesnáší systém, díky kterému zbohatli.

Herec/komik Russel Brand řekl na BBC, že chce „socialistický, egalitářský systém, založený na masivním přerozdělování bohatství.“ (Psali jsme v LF listopad–prosinec 2013 – pozn. red.) Režisér George Lucas zbohatl nejenom na filmech, ale také na prodávání reklamních předmětů s motivy Star Wars. Přesto říká, že věří v demokracii, ale „ne v kapitalistickou demokracii.“

Herec Martin Sheen říká: „A v tom je ten problém… Problémem je korporátní Amerika.“ A tak dále. V mém televizním pořadu poukázal herec a spisovatel Kevin Sorbo na to, že nedává moc velký smysl, když takové pocity sdílejí umělci. „To je velmi podnikavý business. Musíte pracovat tvrdě, abyste dostali šanci, a musíte tu dřinu spojit s talentem, abyste se v tomhle odvětví prosadili. Říkal jsem Clooneymu: Georgi, máš majetek 100 miliónů dolarů – samozřejmě si můžeš dovolit být socialista.“

Nejenom, že celebrity pomlouvají jediný ekonomický systém, který zlepšuje životy chudých lidí. Horší je, že mnoho z nich jsou pokrytci. Celebrity, které podporují politiku velké vlády, pravidelně užívají výhod daňových úlev, čímž zmenšují částku, kterou přispívají vládě.

Je krásné, že Obamův podporovatel Bon Jovi má nadaci, která staví domy pro chudé lidi, ale když nadejde čas daní, označuje se tento muzikant za „farmáře“. Platí tak jenom 100 dolarů státní daň z majetku. A jeho trik, jak se vyhnout daním: chová včely.

Bruce Springsteen zpívá o tom, že se zavírají továrny, ale ze stovek akrů svých pozemků platí málo daní. Jeho trik: Jeho pozemky obdělává bio farmář. Hollywoodská kampaň za „záchranu země“ přináší nejvíce pokrytectví.

Herec Leonardo DiCaprio nedávno oznámil: „Obletím svět, abych dělal dobro pro životní prostředí.“ Opravdu? Lítáním kolem světa?

Žasnu, že se nestydí za to, co říkají. Možná nevědí, jak jsou hloupí, protože reportéři je s jejich pokrytectvím málokdy konfrontují. Hollywoodští reportéři potřebují mít k celebritám přístup a pokládání nepohodlných otázek tento přístup znesnadňuje. Aby tuto mezeru zaplnil, konfrontuje pokrytecké celebrity Jason Mattera, autor knihy „Hollywoodští pokrytci“.

On a jeho kameraman vyhledali Harrisona Forda poté, co se tento herec nechal natočit při depilaci hrudníku voskem. Ford řekl, že bolest, kterou cítíme při depilaci hrudníku, by nás měla přimět k zamyšlení nad bolestí, kterou cítí Země, když vytrháváme stromy z deštných pralesů.

Chlupy na hrudníku, deštný prales – chápete to?

Avšak toto environmentální upozornění přišlo od celebrity, která vlastní sedm letadel. Ford si dokonce jednou svým soukromým tryskáčem zaletěl pro cheeseburger! „Nezajímá mě, že vlastní sedm letadel,“ říká Mattera, „ale ať nepoučuje nás ostatní, že jsme na pokraji globálně oteplovacího Armageddonu, zatímco sám má uhlíkovou stopu jako bigfoot.“ Přestože Ford Matteru ignoroval, když jím byl konfrontován, aspoň si jednou musel vyslechnout někoho, kdo zpochybňoval jeho názory.

Někteří herci si všimnou břemene vládní regulace, když se pokusí udělat něco kromě hraní. Herci si obvykle pouze vyzvedávají plat. Málokdy mají co do činění s vládními regulacemi, to dělají jejich agenti. Když herec a celoživotní člen Demokratické strany Rob Schneider zkusil založit firmu, urazily ho kalifornské obtěžující regulace natolik, že tento stát opustil a změnil politickou stranu.

Arnold Schwarzenegger byl entuziastickým podporovatelem volných trhů, když vlastnil stavební firmu. Během pobytu v úřadě kalifornského guvernéra se ale choval spíše jako podporovatel velké vlády. Když se člověk stane politikem, má to na něj tyhle účinky, obzvlášť v Kalifornii.

Herci Drew Carey a Vince Vaughn jsou mezi tím málem, kteří vidí světlo. Carey uvedl pro ReasonTV: „Nepotřebujeme centralizovanou vládu, aby nám říkala, co máme celý den dělat.“

V rozhlasovém pořadu řekl Vaughn nedávno: „Velmi podporuji Rona Paula… Čím jste starší… tím menší důvěru máte prostě ve vládu, ať dělá cokoliv. Když se podíváte do Ústavy a na principy svobody, tak skutečným účelem vlády je ochrana práv jednotlivce.“

Potlesk pro Careyho a Vaghna. Třeba přesvědčí svoje kolegy.

John Stossel je americký televizní reportér a moderátor, sloupkař a autor knih „No, They Can't: Why Government Fails-But Individuals Succeed“, „Myths, Lies, And Downright Stpidity: Get Out the Shovel – Why Everything You Know is Wrong“ a „Give Me a Break“. V roce 1980 publikoval knihu „Shopping Smart: The Only Consumer Guide You'll Ever Need“. Přeložil Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

Comments are closed.

All search results