fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Hospodářské noviny: Když příliš regulace škodí

0

11.10.2022  Hospodářské noviny – Jiří Schwarz
strana: 13 

Strach z ruské rozpínavosti sjednotil obvykle rozdrobenou Evropu obtížně hledaj ící shodu v prosazování společných politických nebo ekonomických zájmů. To je pozitivní! Strach však není dobrým rádcem v hledání odpovědí na ekonomické otázky. Právě regulace ekonomiky je často motivována strachem – z konkurence, ze zneužití dominantního postavení, z vysokých cen. Zaváděním přísnějších technických, ekologických, zdravotních a jiných norem rostou náklady a snižuje se konkurenceschopnost. Regulace se netýká jen tradičních odvětví, ale také nových, která výrazně ovlivňují produktivitu práce.

Takovým odvětvím jsou v poslední dekádě telekomunikace, v nichž digitalizace vedla k přechodu od hlasové komunikace k datovým službám, jako jsou online zprávy a videohovory. Tím se přesunuly zisky od telefonních operátorů typu Deutsche Telekom nebo Vodafone ke společnostem provozujícím internetové platformy v čele s Googlem, Applem či Amazonem. Infrastruktura umožňující rychlý přenos dat do všech obydlených oblastí se stala nezbytnou pro rozvoj ostatních odvětví. V ní EU zaostává za Spojenými státy. Konkrétně v přístupu k5G sítím a v rychlosti přenosu dat. Pouze čtyři evropské metropole (Kodaň, Stockholm, Bern a Budapešť) dosáhly v roce 2021vyšší mediánovou rychlost přenosu dat, než byla v městech USA.

EU reguluje ceny. Udržuje je ve srovnání s USA na nízké úrovni. Evropským společnostem rostou příjmy méně než americkým. Proto méně investují a Evropa zaostává v konektivitě a vysokorychlostním internetu za Amerikou. To se negativně projeví v konkurenceschopnosti a v ekonomickém růstu. Tato fakta odhalila studie Progressive Policy Institute spojeného s americkým prezidentem Clintonem, prezentovaná v Praze Liberálním institutem. Řešením je změna v evropské regulaci, která zatraktivní odvětví pro investice. Určitě se vyplatí!

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.