fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Hrozinkový OPEC před Nejvyšším soudem USA

0

Ve Spojených státech stojí před Nejvyšším soudem hrozinkový kartel, případ Horne v. US Dept. of Agriculture. Čtete správně. Kongres Spojených států v roce 1949 zákonem zřídil Raisin Administrative Committee (RAC). Tato hrozinková komise funguje jako OPEC, jen jde v jeho případě o hrozinky místo ropy. A ještě jeden rozdíl: OPEC nemá jak donutit svoje neposlušné členy ke kartelové kázni, americká vláda je pro takový případ lépe vybavena.

Úkolem RACu je udržovat cenu hrozinek uměle vysoko tím, že od farmářů vybere část jejich produkce, čímž sníží jejich nabídku. A nic jim za to nezaplatí. Farmář Marvin Horne se před deseti lety rozhodl nevyhovět požadavku na odevzdání části svojí produkce – a to ho přišlo na nějakých 700 tisíc dolarů pokuty.

Pátý dodatek Ústavy USA přitom hovoří jasně: „Soukromý majetek může být vyvlastněn pro veřejné užití pouze za náhradu“ (ang.: „nor shall private property be taken for public use, without just compensation“).

Je snad zbytečné dodávat, že kdyby se na podobném schématu zvyšujícím ceny domluvili farmáři sami, byli by zatčeni za flagrantní porušení Shermanova anti-trustového zákona.

Letos v dubnu vyslyšel Nejvyšší soud USA ústní argumenty obou stran a pro vládu to nedopadlo vůbec dobře. Těžko si představit horší průběh pro jednu ze stran, než když se jí otevřeně vysmívají soudci Nejvyššího soudu. Soudce Scalia poznamenal, že je zákonem možno zabránit prodeji nějakých nebezpečných věcí a že se tedy musí jednat o „nebezpečné hrozinky“. Soudkyně Elena Kaganová se zeptala: „Můžeme si prostě myslet, že je to směšný program?“

Může nás tedy těšit, že Marvin Horne svůj případ nejspíš vyhraje. Bohužel na přímou otázku, zda se jedná o divnou historickou anomálii, odvětil právní zástupce vlády, že takových programů je osm až deset. I v USA by se tak velmi dobře uživila naše rubrika Úřad na zrušení.

Po uzávěrce tištěného čísla rozhodl SCOTUS, že jde o protiústavní vyvlastnění v poměru 8:1.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results