fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Jistě, na ExTwitteru jsou dezinformace, ale EU by neměla požadovat cenzuru

0

Někteří z nás již delší dobu upozorňovali na nebezpečí Aktu o digitálních službách (Digital Services Act, DSA) v EU a poukazovali na to, že Elon Musk v květnu 2022 (poté, co oznámil své plány na koupi tehdejšího Twitteru) fakticky podpořil cenzuru, když se setkal s Thierrym Bretonem z EU a řekl, že DSA je „přesně v souladu“ s jeho myšlenkami ohledně plánů na moderování obsahu Twitteru. Jak jsme tehdy upozornili, bylo to šílené, protože DSA je zřízena tak, aby vládu EU stavěla do role konečného cenzora.

Téměř před rokem jsem se dostal k moderování panelu ve zbrusu nových kancelářích EU v San Francisku (zřízených proto, aby noví cenzoři EU byli blíže internetovým platformám), kde mi nejvyšší úředník EU v této kanceláři Gerard de Graaf opakovaně řekl, že DSA v žádném případě nebude použita k cenzuře a že jde pouze o „osvědčené postupy“ (přičemž vzápětí připustil, že pokud bude špatný obsah stále online, budou muset proti společnostem zasáhnout). Bylo zřejmé, že úředníci EU v těchto diskusích dělají nesmyslné tanečky. Budou trvat na tom, že v DSA nejde o cenzuru, ale pak hned poukážou na to, že pokud necháte online obsah, který oni nechtějí, bude to porušení DSA.

A to se ukázalo jako pravdivé. Protože DSA nyní vstoupila v platnost, zveřejnili úředníci EU minulý měsíc dokument, který odhaluje, že v DSA jde do značné míry o cenzuřu. V nudně znějícím dokumentu Application of the risk management framework to Russian disinformation campaigns se v podstatě říká, že nesmazání kremelských dezinformací pravděpodobně porušuje DSA.

Bez ohledu na to, co si myslíte o ruských dezinformačních taktikách, měli bychom být velmi, velmi znepokojeni, když vlády zasahují a pod hrozbou obrovských pokut říkají společnostem, že musí moderovat obsah. To nikdy nekončí dobře. A EU už dává najevo, že DSA považuje za zbraň, kterou drží u hlav provozovatelů webů.

V úterý ten samý Thierry Breton, o kterém Elon Musk tvrdil, že je s ním „zajedno“, napsal na Twitteru dopis adresovaný Muskovi (všimněme si, že ne CEO společnosti Lindě Yaccarinové), v němž mu v podstatě sdělil, že exTwitter musí odstranit dezinformace o útocích Hamásu v Izraeli.

Nyní není pochyb o tom, že se přes exTwitter šířilo obrovské množství dezinformací o útocích (a pokud si najdu čas to dopsat, chystám o tom další článek). Ale ať už si o tom myslíte cokoli, nikdy by nemělo být úkolem vlády zasahovat a vyhrožovat webovým stránkám kvůli jejich moderačním praktikám. To nikdy nevede k dobrým výsledkům a vždy (vždy, vždy) to vede ke zneužití moci vládami k umlčení nesouhlasu a marginalizovaných hlasů.

Takže text jako tento z Bretonova dopisu je nebezpečný nesmysl:

V návaznosti na teroristické útoky Hamásu proti Izraeli máme indicie, že vaše platforma je využívána k šíření nezákonného obsahu a dezinformací v EU.

Pokud je obsah nezákonný, ukažte, které zákony jsou porušovány, a nechte orgány činné v trestním řízení stíhat pachatele. Pokud se jedná o dezinformace, které nejsou nezákonné, pak může vláda na dezinformace reagovat a snažit se je vyvrátit. Tento dopis však Muskovi zcela jasně vyhrožuje a sděluje mu, že má „velmi přesné povinnosti týkající se moderování obsahu“.

A přestože Breton (stejně jako de Graaf) poté kolem celé záležitosti dělá tanečky a mluví o „transparentnosti“ a „účinném zmírňování“, hlavní motiv je jasný: pokud povolíte dezinformace o tématech, o kterých vláda EU nechce, aby se mluvilo, obviní vás z porušení DSA.

Jsem pro to, aby si webové stránky samy vymyslely nejlepší způsob, jak se s dezinformacemi na svých platformách vypořádat. To může zahrnovat různé reakce, jako je reakce na dezinformace a jejich vyvracení, zmenšení jejich dosahu nebo jakákoli jiná opatření až po odstranění obsahu nebo zákaz účtů. Mělo by to však být na samotných stránkách, nikoli na vládě.

V reakci na Bretoncův tweet Musk sám dělal trochu tanečky, když řekl:

Naší politikou je, aby vše bylo otevřené a transparentní, což je přístup, který, jak vím, EU podporuje. Prosím, uveďte seznam porušení na 𝕏, na která narážíte, aby je veřejnost mohla vidět.

Breton odpověděl:

Jste si dobře vědom nahlášení vašich uživatelů – a úřadů – o falešném obsahu a glorifikaci násilí. Je na vás, abyste ukázali, že se chováte stejně, jako se prezentujete. Můj tým je vám i nadále k dispozici, aby zajistil dodržování DSA, které bude EU i nadále důsledně vymáhat.

Což je… nesmysl. Znovu připomínám, že takto byl v podstatě původně nastaven Great Firewall v Číně. Úředníci říkali poskytovatelům internetových služeb „nepropouštějte nic špatného… jinak“, aniž by kdy definovali, co je špatné a co není povoleno. Konečným výsledkem bylo, že poskytovatelé internetových služeb v Číně agresivně přešli k nadměrnému blokování obsahu, aby se vyhnuli případné odpovědnosti.

To však neznamená, že Muskova reakce je skvělá. Žádat přímo úředníky EU, aby veřejně zveřejnili, jaké dezinformace považují za problematické, přímo samotnému Muskovi, je… nerozumný postup. DSA má ve skutečnosti požadavky na proces, který umožňuje vládám nahlašovat obsah jako „důvěryhodní oznamovatelé“. V rámci takového programu by pak exTwitter měl být schopen obsah vyhodnotit a určit, jak s ním naložit, a následně transparentně informovat o tom, co dělá (včetně toho, zda usoudí, že obsah je v pořádku a měl by být ponechán na pokoji). Ale to, že úředník EU označí Elona v tweetu, je… ehm… vůbec to není ono. Je to jen hloupé pozérství obou stran.

Opakuji, že si myslím, že Musk mohl udělat mnoho a mnoho věcí, aby se lépe vypořádal s dezinformacemi na exTwitteru. Ale vládě nepřísluší zasahovat a vyhrožovat mu kvůli projevům na platformě.

Sdílej

O Autorovi

mm

Mike Masnick je zakladatel a CEO firmy Floor64 a editor blogu Techdirt.

Comments are closed.