fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

José Barroso: „Klíčem je vyměnit formální suverenitu za skutečný vliv.“

0

„Internacionalizace např. finančního sektoru ukazuje, že jedině nadnárodní regulace skrze Evropskou unii může evropským občanům vrátit opravdovou rozhodovací moc. Klíčem je vyměnit formální suverenitu za skutečný vliv.“

Na jedné straně je sice pozitivní, že dnes už ani předseda Evropské komise nezastírá, že členské státy přicházejí o svrchovanost, takže Cyril Svoboda je nejspíš poslední člověk na světě, který si to nemyslí. Na druhé straně je v uvedeném výroku hned několik nesmyslů. Finanční sektor nelze ovládat z Bruselu, finančníci se přesunou do New Yorku, Curychu nebo do Šanghaje. Na bruselské politbyro nemají evropští občané vůbec žádný vliv, jak by nevolený předseda nevolené Komise snad mohl vědět. Rovněž myšlenka, že spoutané finanční trhy jsou pozitivní věc, je nesmyslná. Další hospodářská krize bude o to hlubší.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.

All search results