fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Kanadská vláda se proti domácím protestům odvolává na zákon o výjimečných situacích, je to velký zásah do svobody

0

Kanadská vláda minulé pondělí použila zákon o mimořádných událostech (Emergencies Act), který je obvykle spojován s hrozbou války a terorismu, aby potlačila protesty, které narušily chod hlavního města Ottawy a dočasně uzavřely některé hraniční přechody důležité pro obchod mezi USA a Kanadou, zejména most Ambassador v Detroitu.

Mezi pravomoci zákona o terorismu patří mimořádné pravomoci v oblasti finanční regulace, o nichž se obvykle hovoří v souvislosti se zahraničními sankcemi a terorismem a které umožňují vládě zmrazit majetek a sledovat a blokovat transakce. Místopředsedkyně kanadské vlády Chrystia Freelandová v pondělí oznámila: „Pokud je vaše nákladní vozidlo používáno při těchto protestech, budou vaše firemní účty zmrazeny. … Pojištění vašeho vozidla bude pozastaveno.“ Všimněte si, že tyto kroky často vedle účastníků protestů poškodí i třetí strany: vzpomeňte si na podniky, které udržují vozový park vlastněných vozidel, z nichž jedno řídí protestně naladěný zaměstnanec nebo rodinný příslušník. Nucené zrušení pojištění vozidla může poškodit blaho třetích osob poškozených při srážkách.

Kanadské sdružení pro občanské svobody ve svém prohlášení uvádí:

Federální vláda nedodala argumenty nutné k uplatnění zákona o mimořádných událostech. Tento zákon z dobrého důvodu stanoví vysoký a jasný standard: zákon umožňuje vládě obcházet běžné demokratické procesy. Tohoto standardu nebylo dosaženo.

Zákon o mimořádných událostech lze podle jeho vlastních podmínek použít pouze tehdy, když situace „vážně ohrožuje životy, zdraví nebo bezpečnost Kanaďanů a je takového rozsahu nebo povahy, že přesahuje možnosti nebo pravomoci provincie ji řešit“ nebo „vážně ohrožuje schopnost vlády Kanady zachovat svrchovanost, bezpečnost a územní celistvost Kanady“, a když situaci „nelze účinně řešit podle žádného jiného kanadského zákona“.

Kritici poznamenávají, že proti nezákonným okupacím v Ottawě, Windsoru a jinde nebyla dosud vyzkoušena řada méně obvyklých metod vymáhání práva. Někteří také upozorňují, že národní vláda nepoužila zákon o mimořádných situacích během 77denní krize v Oce v roce 1990, kdy blokáda a okupace skupiny Mohawků způsobila značné nepokoje a krveprolití.

Jak ve svém příspěvku poznamenali kolegové Norbert Michel a Nicholas Anthony z Centra pro měnové a finanční alternativy v Cato Institutu, kanadská federální vláda rovněž nařídila, že „všichni poskytovatelé crowdfundingu a platebních služeb se musí registrovat u kanadského Centra pro analýzu finančních transakcí a zpráv (FINTRAC)“. Freelandová upřesnila, co to bude znamenat: „Tím, že se odvoláváme na zákon o mimořádných událostech, … rozšiřujeme působnost kanadských pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu tak, aby se vztahovala na crowdfundingové platformy a poskytovatele platebních služeb, které využívají. Tyto změny se týkají všech forem transakcí – včetně digitálních aktiv, jako jsou kryptoměny… Od dnešního dne bude moci banka nebo jiný poskytovatel finančních služeb okamžitě zmrazit nebo pozastavit účet bez soudního příkazu.“

Byl jsem kritikem ottawských disrupcí, které – např. blokující dálnice a uzavírající centra měst, které nám připomínají USA – narušily život nepostiženým třetím osobám a zablokovaly jim možnost dostat se do svých domovů, podniků a na pracoviště. Protože jsem vyrostl v Detroitu, dobře vím, jak destruktivní je pro blahobyt milionů lidí blokování mostu Ambassador Bridge.

Přesto pondělní nařízení podtrhují, jak nebezpečné je vyzbrojit vládu takovými finančními a mimořádnými pravomocemi, které mohou obejít řádný proces, zničit soukromí a srazit lidi na kolena znemožněním ekonomické aktivity bez soudu. Připojuji se ke včerejším komentářům Norberta Michela a Nicholase Anthonyho: „Mnoho Američanů si to možná neuvědomuje, ale stejné principy, které umožňují tento útok na finanční svobodu Kanaďanů, jsou zakořeněny v americkém právu. … Ať už si to lidé uvědomují nebo ne, k podobné události může stejně snadno dojít i ve Spojených státech. Je to vlastně ukázkový příklad toho, proč Američané potřebují silnější práva na finanční soukromí.“

Já bych dodal, že tato zpráva dodává nový půvab trvalému libertariánskému požadavku, totiž omezení rozsahu mimořádných pravomocí, které si vlády shromažďují, často s výmluvou na předvídání bezpečnostních hrozeb. O této problematice si můžete přečíst a poslechnout více na akcích Cato, jako je tato, a od lidí z Cato, jako jsou Gene Healy, Patrick Eddington a William Yeatman.


Článek původně vyšel pod názvem Canada: In a Blow To Liberty, Government Invokes Emergencies Act Against Domestic Protests na Cato.org. Přeložili DeepL a Martin Pánek.

Sdílej

O Autorovi

mm

Walter Olson je senior fellow v Centru ústavních studií v Cato Institutu a píše o právu, veřejné politice a regulacích.

Comments are closed.