fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Dobrou fiskální politikou proti pandemii

0

16.03.2020 Lidové noviny – Jana Macháčka
strana: 11 rubrika: Ekonomika

 

Martin Pánek: Chybí zásadní informace

Několikrát jsem varoval, že vláda dělá chybu, když hospodaří s velkými deficity v době velkého ekonomického růstu, protože až přijde nouze, nebude kde brát. A nouze je tu. Vláda nemá absolutně žádné rezervy, aby mohla s nastalou situací něco efektivního dělat. Problémem je, že pokud bude recese způsobena uzavřením firem, neexistuje žádná možnost, jak ekonomiku „nakopnout“, protože když se nesmí vyrábět, situaci nepomůže ani to, kdyby guvernér centrální banky shazoval každému miliony korun. Nebude totiž za ně co koupit.
Zásadní informací, kterou zatím nemáme, je, jak dlouho koronavirové omezení bude trvat. Pokud pár týdnů, je možné, že recese bude krátká jako v roce 1990 nebo 2001 v USA – osm měsíců. Pokud se přežene koronavirus a bankovní systém tuto situaci ustojí bez úhony, nic nebrání tomu nastoupit po pár týdnech zpět do práce a obnovit produkci na předchozí úrovni.

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.