fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: S regulací cen léků to nepřehánět

0

25.05.2020  Lidové noviny – Jana Macháčka
strana: 15  rubrika: Ekonomika

Martin Pánek: Jaká je role státu?

Cena léků (ani ničeho jiného) by regulována být neměla. Cena je „informace zabalená ve stimulu“, jak píší autoři moderní učebnice ekonomie Tyler Cowen a Alex Tabarrok. Vysoká cena informuje a stimuluje spotřebitele, že má zvážit nákup daného statku, a výrobce, že mají navýšit nabídku, popřípadě více investovat do výzkumu. Neregulování cen však neznamená nechat spotřebitele na holičkách. Stát může buď dotovat každý nákup léku, nebo poslat každému obyvateli obnos k jeho nákupu. Je to sice pro stát administrativně náročnější než příkazem stanovit cenu, ale nenarušuje to cenové signály, jež jsou v tržní ekonomice velmi důležité. V USA nejsou ceny léků regulované, přičemž jsou zemí s jejich největším vývojem.

Co se současných i budoucích léků na koronavirus týká (včetně potenciální vakcíny), stát má k dispozici další nástroj – koupit od vývojářů patent. Poté co jej za férovou cenu koupí, může s cenou léku dělat, co chce. S návrhem na státní odkoupení patentů přišel loňský nobelista Michael Kremer.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.