fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: „Více naslouchat vědě“ je líbivé heslo

0

16.11.2020 Lidové noviny
strana: 13 rubrika: Ekonomika
debata Jana Macháčka

Martin Pánek: Shoda ekonomů

Naslouchat vědě je líbivé politické heslo. Lidé mají raději vědu než politické ideologie. Jak správně naznačuje otázka, vědecké názory jsou často v rozporu – a nejen uvnitř jednoho vědního oboru, ale i mezi sebou.
Věda funguje opačně než politika. Nevadí jí různé názory. Pokroku ve vědě se dosahuje tím, že se nalézá pravda. V politice hlasováním, přičemž na pravdě nesejde. Pokud by chtěli demokraté naslouchat vědě, museli by mimo jiné zrušit všechna cla, zastropování nájmů či minimální mzdu. To jsou věci, na jejichž prospěšnosti se shodne drtivá většina ekonomů.
Nezbývá než věřit, že Bidenova administrativa bude slovy P. J. O’Rourka špatná v normálních mantinelech. Trumpova administrativa byla natolik odtažená od jakýchkoliv faktů, racionality a kritického pohledu, že nad tím i po čtyřech letech zůstává rozum stát.

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.