fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Lidové noviny: Vůči Huaweii je namístě větší obezřetnost

0

24.02.2020  Lidové noviny – Jana Macháčka
strana: 13  rubrika: Ekonomika

Neumím posoudit bezpečnostní rizika výstavby telefonních sítí společností Huawei, ale agresivita čínské politiky se stupňuje, což ukazuje například stupidní dopis, kterým čínská ambasáda vyhrožovala kvůli plánované návštěvě Tchaj-wanu nedávno zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Pod Si Ťin-pchingem se hodlá Čína teatrálně urážet také kvůli jakékoliv kritice, jak ukazuje neméně stupidní (z čínské strany) roztržka s americkou basketbalovou ligou NBA loni na podzim.

Současná čínská vláda není spolehlivým partnerem, proto je třeba být obezřetný vůči čínským firmám, kterým v době posilující státní moci a policejního státu v Číně nelze při nejlepší vůli věřit nezávislost na politbyru. Jaké řešení je vhodné – zda nepustit Huawei do kritických částí sítě, zda jej úplně vyloučit, nebo jsou-li obavy přehnané, neumím posoudit.
Nevidím však důvod pro společné řešení v rámci EU. Členské státy si dokážou poradit samy na základě vlastní bezpečnostní a zahraniční politiky. Nebo mohou dobrovolně spolupracovat. Proč svazovat všechny členské státy jednotnou úpravou?

 

MARTIN PÁNEK

ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.