fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Seznam zprávy: Marný konec byrokracie: Úředníci si nechtějí podříznout větev

0

ANALÝZA. Všichni zaměstnanci už nebudou muset chodit na pravidelné lékařské prohlídky, omezí se některé výkazy a zjednoduší účetnictví. To jsou jedny z bodů chystané „odbyrokratizace“ Česka.

Co se v analýze dočtete. Prvních dvacet opatření má usnadnit život českým živnostníkům, firmám, ale i zaměstnancům. Patří sem například konec povinných pravidelných zdravotních prohlídek, ale také třeba zrušení pravidelných revizí elektrospotřebičů, jako jsou rychlovarné konvice. Index byrokracie ukazuje, že mezi lety 2017 a 2021 se hodinová zátěž, kterou musí podnikatelé administrativě věnovat, pohybovala mezi 247 a 223 hodinami ročně. Odstranění zbytečné byrokracie brání samotní byrokraté, úředníci ministerstev. Mají strach ze změn. Členové vlády se shodují, že přetlačit úředníky vlastních resortů není snadné. Antibyrokratický balíček připravuje pirátský ministr pro legislativu Michal Šalomoun a na konci prázdnin jej protlačil vládou. Má odstranit dvacítku zbytečných povinností, převážně pro podnikatele. Lékařské prohlídky by měly skončit typicky pro zaměstnance v kancelářích.
„U těchto kategorií zaměstnanců to smysl nedává. To samé jsou zdravotní prohlídky u řidičů referentů. Normálně máte řidičák, stačí to k řízení, ale když je to služební auto, tak najednou musíte k doktorovi,“ vysvětluje ministr.

Liberální institut, který každý rok sestavuje Index byrokracie, zjistil, že mezi lety 2017 a 2021 se hodinová zátěž, kterou musí podnikatelé administrativě věnovat, pohybovala mezi 247 a 223 hodinami ročně.
V roce 2021 dokonce skokově narostla o téměř 50 hodin práce na celkových 272 hodin v důsledku proticovidových opatření. Výsledky za rok 2022 zatím institut nepředstavil, podle předběžných údajů, které poskytl Seznam Zprávám, se ale zátěž snížila zhruba na předcovidovou úroveň.
„Primárním důvodem je pokles administrativní zátěže spojený s dopady pandemie koronaviru. Není to z důvodu zjednodušení procesů,“ mírní nadšení analytik Liberálního institutu Pavel Peterka.

celý článek…

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.