fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

MF Dnes: Nákupní horečka v europarlamentu

0

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu: Evropská unie schvaluje rozpočet na příští rok. Komise navrhuje nárůst o 3,4 % oproti loňskému roku. Evropský parlament si přisadil další půlprocento a požaduje tak navýšení o téměř 3,9 %. Letos jde o 4,3 bilionu korun.

Tak jako každý podzim odlétají ze Štrasburku čápi do teplých krajin, vrací se každý říjen ze štrasburského zasedání europarlamentu mnohem větší návrh, než do něj pošle Evropská komise. Každý rok si vymyslí poslanci evropských lidovců a socialistů, že chtějí více peněz do svých oblíbených projektů a na čím dál absurdnější podporu EU. Jak poznamenává Rada ministrů, tento rozpočet překračuje limity finančního rámce pro roky 2014–2020.

A na jaké úžasné projekty chce Evropský parlament oproti štědrému návrhu Komise navýšit peníze tentokrát? Nelze vyjmenovat vše, voting list má 27 hustě popsaných stran, takže pouze namátkou. Parlament chce o čtyři miliony eur více na „propagování podnikání a zlepšování konkurenceschopnosti a přístupu na trhy u unijních podniků“. Myslíte si, že Evropská komise nemá co propagovat v podnikání ani za čtyři miliony eur? V návrhu Komise je pro tuto kapitolu 128 milionů, europarlament zvyšuje na 132. Nebo „zvyšování inovace u malých a středních podniků“: parlament odhlasoval navýšení o 6,7 milionu eur na 52,8 milionu. To se nám to bude inovovat!

Dále: „WiFi4EU — podpora zavedení lokální wi-fizdarma“. Tato wi-fizdarma stála loni 50 milionů eur, letos Komise zlevňuje na polovic, ale europarlament přihazuje dalších skoro pět milionů. „Podpora excelence a spolupráce v oblasti evropského vzdělávání a učňovství a jeho relevance na trhu práce“ je rozpočtová kapitola za 2,2 miliardy eur, proto si europoslanci přisadili dalších 330 tisíc, aby to zaokrouhlili na krásných 2 552 696 630 eur. „Národní podpůrné programy pro vinný sektor“ dostávají ročně zhruba miliardu eur.

Dům evropské historie, propagandistické muzeum EU v Bruselu, které ještě před loňským otevřením spolykalo 55 milionů eur, dostane i příští rok tři miliony. Určitě jste ani nevěděli, že existuje Evropský institut pro rovnost pohlaví, jenž si v příštím roce přijde na 7,8 milionu eur, tedy zhruba stejně jako letos. Mohl bych pokračovat, přes všechny posvátné krávy EU, jako je udržitelný rozvoj, společná zemědělská politika, kde dotujeme býky pro býčí zápasy, nebo interrail jízdenku zdarma, protože 18letí Evropané po létu stráveném v nekonečných výlukách už nebudou nikdy chtít nic jiného než centralizovat moc EU v Bruselu.

Mark Twain pravil, že když zasedá parlament, je třeba bát se o peněženku i o hrdlo.

Jeho štěstím bylo, že neznal Evropský parlament. Rada ministrů tento návrh rozpočtu jako každý rok odmítla, rozpočet jde tedy do dohadovacího řízení mezi Radou a parlamentem, které trvá první tři týdny v listopadu.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.