fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nejlepší lidskoprávní dokumenty, které si pusťte o svátcích

0

Nastal čas dlouhých večerů, a pokud jste již viděli A Life on Our Planet od Davida Attenborougha, můžete si o svátcích namísto Tří oříšků pro Popelku či Pretty Woman pustit skvělé lidskoprávní dokumenty, díky kterým si rozšíříte kulturní obzory, všeobecné vzdělání a zjistíte mnoho nového o zemích a lidských osudech, o kterých se u nás moc nepíše.

1. Frame by Frame

Dokument o Afghánistánu, Tálibánu a čtyřech fotografech, kteří dokumentují každodenní život Afghánců. Snímek sleduje fotoreportéry, kteří se pohybují v rozvíjející se a nebezpečné krajině, kde se teprve rodí svobodná média a pomocí fotografie přetvářejí Afghánistán pro svět i pro sebe. Fotografovat v Afghánistánu bylo po dobu vlády Tálibánu zakázáno a je povoleno od jeho pádu, tedy od roku 2001. Avšak být fotografem je zde značně rizikové povolání. Tento působivý dokument ukazuje bídu a odvahu současných obyvatel Afghánistánu.

K vidění na Apple TV

2. On Her Shoulders

Nadia Murad byla obyčejná jezídská dívka, která žila ve vesnici v Iráku a nevěděla, co je to násilí, chtěla chodit do školy a jednoho dne otevřít svůj kosmetický salon. Její sny ovšem zničila válka a radikálové z ISIS, kteří ji spolu s dalšími tisíci ženami unesli a udělali z nich sexuální otrokyně. Nadia se nevzdala, utekla a stala se celosvětovým hlasem jezídské komunity. V roce 2018 jí byla udělena Nobelova cena míru. Její příběh ilustruje brutalitu Islámského státu, laxní přístup světa a nechává nahlédnout do tragédie a genocidy Jezídů.

K vidění na Amazonu

3. For Sama

Tento film natočila matka pro svou dceru, která se narodila během bombardování Aleppa a téměř doslova uprostřed ruin. Waad je kameramanka a vypráví příběh Syrské revoluce, klidných protestů, vztahu občanů k režimu rodiny Asadů a také, jak se původně mírumilovná revoluce zvrtla v krvavý konflikt. Dokument zachycuje válku ženskýma očima a na příběhu jedné rodiny a několika přátel vysvětlí vše podstatné o boji Syřanů za demokracii.

K vidění na Amazonu

4. The Cave

Dokument The Cave vypráví příběh syrského města Ghúta, kde obklíčení lidé postavili tajnou podzemní nemocnici, a příběh ředitelky nemocnice doktorky Amání. Snímek ukazuje jak v nepředstavitelných podmínkách a bez anestezie provádějí lékaři složité operace civilistům, kteří byli zraněni během bombardování města. Je to příběh hrdinství obyčejných lidí, krutosti války a ochotě riskovat svůj život pro druhé.

K vidění na Vimeu

5. Winter on Fire

Velmi působivý dokument o boji ukrajinského lidu za svobodu a demokracii, o bojích v hlavním ukrajinském městě Kyjevě a především na náměstí Majdan. Snímek dokumentuje odvahu obyčejných Ukrajinců postavit se zkorumpovaným, prorusky orientovaným politikům a vysvětluje ekonomicko-politické pozadí konfliktu, ze kterého vzešla stále trvající válka na východní Ukrajině. 

K vidění na Netflixu 

6. Sonita

Dokument o odvaze jedné mladé afghánské rapperky, jejíž sny o rapu málem přišly vniveč, když se ji její matka rozhodla prodat proto, aby druhý syn mohl zaplatit za svou manželku. Šestnáctiletá Sonita nazpívala píseň A Bride for Sale a zeptala se dokumentaristky, zdali by si ji nemohla koupit. Dokumentaristka Sonitině matce zaplatila část ceny a společně naplánovali riskantní útěk do USA, kde Sonita získala stipendium na střední škole.

K vidění zdarma na Promítej i ty

7. Keep Quiet

Těžko uvěřitelný příběh Csanáda Szegediho, maďarského ultranacionalistického politika, předsedy nacionalistické strany Jobbik a europoslance, jehož největší nepřátelé byli židé. Tedy do té doby, než sám zjistil, že jeho babička přežila Osvětim a je židovka. A protože židovství je matrilineární, byl po babičce – její dceři a své matce – židem. Csanád se stal vyvrhelem své politické strany a změnil svůj život, konvertoval k Judaismu a začal studovat Tóru. 

K vidění na Amazonu

8. To End a War

Více než půl století sužovala jihoamerickou Kolumbii občanská válka a boje mezi obyvateli, FARC, a paramilitánskými jednotkami. V zemi není rodina, která by v této válce nikoho neztratila. Rány na obou stranách konfliktu byli velmi hluboké, přesto se prezident Santos a lídr FARC Timochenko po několika letech mírových rozhovorů dohodli na tom, že válku ukončí a v zemi zavládne mír. Snímek popisuje kolumbijskou cestu k míru, odpuštění, ovšem ukazuje také nikdy nezhojené křivdy a probírá celkové pozadí konfliktu. 

K vidění na Amazonu

9. There is Something in the Water

Kanada je pro mnoho lidí vzorem fungujícího státu a perfektní demokracie. Dokument There is Something in the Water však ukazuje problémy environmentálního rasismu, kdy nebezpečné odpady jsou skladovány poblíž domorodých a afro-kanadských komunit. Film ukazuje boj aktivistů se státem a s korporacemi za čistou vodu. 

K vidění na Netflixu

10. Seed: The Untold Story

Dokument o semínkách, jejich diverzitě, významu semenných bank a také businessu s hybridními semínky. Zajímavý snímek o zemědělství, významu semen pro lidstvo a vliv semen na historii a kulturu.

K vidění na Amazonu

Sdílej

O Autorovi

mm

Jana Přibylová je analytička Liberálního institutu, zabývá se ekonomikou Jižní Ameriky a obchodními vztahy mezi Evropou a Jižní Amerikou.

Comments are closed.

All search results