fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Nobelova cena za globalizaci

0

Tento týden obdrželi Katalin Karikó a Drew Weissman Nobelovu cenu za fyziologii nebo lékařství za objevy, které vedly k vývoji mRNA vakcín proti covid-19. Společnosti Moderna a Pfizer-BioNTech tyto vakcíny vyrobily, zachránily miliony životů a pomohly znovu otevřít svět. Podle Nobelova shromáždění ocenění „přispěli k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcín v době jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v moderní době“.

Tento úspěch jsem tento týden oslavil ve svém sloupku v peruánském deníku El Comercio, oživením skvělého článku, který Scott Lincicome napsal v prosinci 2020, právě když se vakcíny chystaly být uvedeny do distribuce. Scott správně poukázal na to, že vakcíny proti covidu jsou triumfem globalizace.

Zasloužená Nobelova cena pro Karikó a Weissmana tuto pravdu podtrhuje. Jak jsem napsal:

Byl to tok lidí, myšlenek, kapitálu, zboží a služeb, který umožnil objevit a vyrobit vakcínu v rekordním čase…

Za prvé, [je to příběh]o imigrantech. Karikó je Maďarka a odešla pracovat do Filadelfie, kde se na Pensylvánské univerzitě seznámila s Weissmanem. Její práce tam však byla nedoceněná, a tak Karikó odešla pracovat do společnosti BioNTech. Tuto německou společnost zase založil turecký imigrant a Němka tureckého původu. Společnost Pfizer, kterou v 19. století založili němečtí imigranti do Spojených států, spolupracovala s firmou BioNTech na výrobě vakcíny. Jejím generálním ředitelem je řecký imigrant do Spojených států.

Spoluzakladatel a předseda představenstva společnosti Moderna je arménského původu, narodil se v Libanonu a přistěhoval se nejprve do Kanady a poté do Spojených států. Ostatní členové vedení společnosti, stejně jako ve společnosti Pfizer, pocházejí z mnoha zemí.

Svou roli sehrály také globální kapitálové trhy, které poskytly masivní financování potřebné pro biotechnologické a farmaceutické společnosti, které vakcíny vyvinuly a distribuovaly. Když čínští vědci začátkem ledna 2020 veřejně sdíleli genetickou mapu viru – aniž by požádali o povolení čínské úřady, sehrála svou roli i mezinárodní vědecká komunita, která se okamžitě pustila do práce na vytváření možných testů a vakcín proti covidu.

Výroba a distribuce vakcíny vyžadovala komplexní mezinárodní spolupráci, pokud jde o logistiku, přepravu, skladování a dodavatelské řetězce, které byly sice adaptivní, ale vycházely právě ze znalostí, technologií a sítí vybudovaných během desetiletí globálního obchodu.

Nic z výše uvedeného nebylo možné uskutečnit na základě předem připraveného vládního plánu. Výroba a distribuce vakcín byly skutečně triumfem globalizace.

Přečtěte si celý můj článek ve španělštině, nebo ještě lépe, přečtěte si delší Scottův článek, ze kterého vychází. Ucelenější pohled na výhody globalizace v době, kdy se stává terčem útoků zleva i zprava, najdete v esejích nového projektu Defending Globalization od Cato Institutu.


Článek původně vyšel pod názvem A Nobel Prize for Globalization na webu Cato Institutu. Přeložil Martin Pánek a DeepL.

Sdílej

O Autorovi

mm

Ian Vásquez je viceprezidentem pro mezinárodní studia v Cato Institutu a ředitelem jeho Centra pro globální svobodu a prosperitu. Je týdenním sloupkařem v peruánském deníku El Comercio a jeho články vycházejí v novinách ve Spojených státech a Latinské Americe.

Comments are closed.