fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Očima expertů: Tolerovat alkohol za volantem?

0

Návrh na toleranci alkoholu za volantem vnímám pozitivně. Jednak zvětšuje naši svobodu, ale hlavně omezuje moc policistů šikanovat nás za zbytkový alkohol. Každý řidič někdy zažil, že musí řídit, i když ještě hladina alkoholu v krvi nedosáhla na úplnou nulu. Půl promile alkoholu jsou pro dospělého muže zhruba jedno až dvě piva.

I když se odpůrci tohoto návrhu nezmůžou na víc než na strašení opilci na silnicích, nemůžou snad ani oni s vážnou tváří říct, že jsou po dvou pivech opilí. Zkušenosti ze západních zemí, kde jsou nenulové limity po dlouhá desetiletí samozřejmostí, ukazují, že na bezpečnost provozu to nemá vliv. Nelze souhlasit ani s tvrzením, že český řidič řídí hůře než řidič západoevropský. Logickou úvahou dojdeme k tomu, že v bohatších zemích si auto pořizují i lidé, kteří řídí méně, protože je pro ně snáze dostupné. Tito řidiči jsou za volantem pouze občas, nejsou „vyježdění“ a řídí hůř. A vůbec, odkdy je přípustné takhle negativně generalizovat celý národ?

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/405892-ocima-expertu-tolerovat-alkohol-za-volantem

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.