fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Operace Kyseláč: naše humanitární pomoc Ukrajině

0

Liberální institut se účastní humanitární pomoci na Ukrajinu. Zde najdete základní informace o naší pomoci.

Pokud chcete přispět na náš transparentní účet, můžete použít tento QR kód:

(Další možnosti platby na konci článku.)

Co začalo pár dní po začátku války spíše jako pokus o to, podívat se na slovensko-ukrajinské hranice a zjistit, s čím se dá pomoci, se změnilo v několikamiliónovou pomoc.

První den ruské invaze jsme rozesílali e-mailový newsletter, kde jsme říkali, že i v humanitární pomoci platí komparativní výhoda a že ji mají např. naši přátelé v Charitě ČR a doporučovali jsme podpořit jejich účet pro Ukrajinu. A ten pořád určitě podporujte!

Druhý den jsme se nicméně s Vítem Samkem setkali v naší oblíbené craftové hospodě nedaleko kanceláří Liberálního institutu, kterou provozují opoziční Bělorusové. Abychom si zanadávali na Putina. Někde mezi druhým a třetím pivem se nám zalíbil nápad dojet na hranice se zbožím, o kterém jsme věděli, že chybí. A podívat se, co a jak.

V sobotu ráno jsem ověřil, zda odhodlání nevyprchalo jako odstáté pivo. Vítek záměr potvrdil a – nemajíce automobilů jako typičtí mileniálové – začali jsme shánět auta na cestu. Jedno z aut zapůjčil Václav Hnátek, a nakonec zapůjčil i sám sebe. Tak se zrodil páteřní tým naší mise.

O první cestě Václav natočil vlog:

Od začátku jsme byli v kontaktu se starostou Velkého Berezného na Ukrajině. Posléze jsme naši pomoc zefektivnili a zesílili. Postupně jsme tak získávali komparativní výhodu skrze learning by doing. Konexe vedly ke konexím, až jsme některé mise zamířili přímo na Ukrajinu a jiné zase do Polska.

Peníze na pomoc nejdřív vybíral Vítek na svůj účet. Jeden náš kamarád vtipkoval, že výnosy půjdou na nákup kyseláčů (pivo typu sour ale), kterého vypije každý týden několik litrů. Tím se zrodil název naší akce: Operace Kyseláč.

Když mu v posledním týdnu poslal jeho kontakt, který působí přímo na Ukrajině, že ruští vojáci masivně znásilňují ukrajinské ženy a že v osvobozených městech je akutní nedostatek „pilulek po“, a Vítek zveřejnil výzvu na Facebooku, sešly se na našem transparentním účtu neuvěřitelné částky. Všem přispěvatelům děkujeme!

Za misi se zaručujeme jako Liberální institut a jako tři jednotlivci:

  • Vít Samek, bývalý pražský zachránář, autor knihy Bulbem záchranáře, a lídr mise
  • Václav Hnátek, hudební publicista a školitel práce s médii
  • Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Prozatím jsme si z vybraných prostředků pro sebe platili pouze hotel na přespání během mise, pohonné hmoty a dálniční známky. Jídlo po cestě si platíme sami. Budeme tak i pokračovat.

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili našich misí, ať už jako řidiči, spolujezdci, tlumočníci, zapůjčitelé aut nebo hostitelé dovezených uprchlíků. Až o tom všem Vítek napíše další bestseller, snad to bude i se jmény.

Pokud potřebujete potvrzení o daru nebo se chcete na cokoliv zeptat, napište prosím na info@libinst.cz.

Další možnosti podpory:

  • IBAN pro zahraniční platby: CZ51 2010 0000 0020 0214 2415
  • BTC adresa
  • PayPal
  • nákup zboží, domluvte se s Vítkem
  • můžete ubytovat uprchlíky, dejte nám vědět

Aktuální vývoj sledujte na facebookovém profilu Víta Samka!

Děkujeme!

Za Operaci Kyseláč
Martin Pánek

Слава Україні! Героям слава!

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.