fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Prima: Rok 2022 se prodraží

0

06.11.2021  Prima – Hlavní zprávy

Klára DOLEŽALOVÁ, moderátorka
Zdražování bohužel letošními Vánoci neskončí. Česká národní banka odhaduje pro příští rok sedmiprocentní inflaci a třeba potravináři hlásí zdražení ještě výraznější. Roční výdaje čtyřčlenné rodiny by se tak mohly navýšit až o 1 měsíční plat.

Ondřej SVOBODA, redaktor
Potraviny zdraží o 15, hypotéky a energie až o 20 %, takovými čísly ekonomové plní média již týdny. Když se ale čísla převedou do reality, výsledek překvapí. Třeba za jídlo dnes průměrná česká rodina platí ročně na hlavu asi 30 000 Kč. Příští rok už by to mělo být 4,5 tisíce víc. Třeba za bydlení si potom zase připlatí o 5,5 tisíce. Podle České národní banky totiž cena života v České republice příští rok vzroste o asi 7 %, což činí více než 10 000. V nejčernějších scénářích by celkové náklady na člena domácnosti mohly narůst až o 22,5 tisíce korun. Ne na každého totiž zdražování dopadne stejně.

Dominik STROUKAL, ekonom; ředitel Liberálního institutu
Inflace více dopadá na lidi v regionech, méně na Prahu, více dopadá na starší, na penzisty. Je to dáno složením těch, toho jejich spotřebního koše, to znamená, že starší lidé více v tom koši mají energie, mají tam jídlo, ty věci, které více zdražují. Mladší lidé tam mají často elektroniku a věci, které jsou na to zdražování méně, méně náchylné.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.