fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Prima: Živé vysílání 20:00

0

04.04.2022  CNN Prima News – Živé vysílání 20:00

mluvčí 16,
Na světových burzách zemní plyn zdražil od začátku roku na více než dvojnásobek. Je to způsobené právě tou nejistotou ohledně situace na Ukrajině tu cenu nezvedá jenom samotná válka, ale právě nejistota o tom, jak se to bude vyvíjet a více už vypoví ekonom MartinPánek. Dobrý den. Co vlastně co vlastně tvoří tu cenu benzínu, která padla na plynu, je to jenom o té burze.

mluvčí 17,
Dobrý den. Tak cena plynu má několik složek, jedna z nich je ta cena cena té burze, ale musíme, když si když někdo koupí plyn na burze, tak co nám ještě nedoručí domů, takže musíme platit distributorovi, musí platit daně a tak dál.

mluvčí 16,
Jak velkou složku tvoří z té koncové ceny to, co si bere dodavatel a jak vidíte vývoj té ceny do budoucna?

mluvčí 17,
Ten dodavatel si bere zhruba čtvrtinu až třetinu té ceny, ta neregulovaná složka uplynul zhruba třičtvrtě a ty ti dodavatelé z toho mají tak polovinu a do budoucna se ptal, záleží záleží na vývoji na Ukrajině, záleží na tom, jak investoři budou vnímat to, co se na Ukrajině odehrává a taky záleží na tom, jestli my se dokážeme nějak přizpůsobit a například snížit naši závislost na tom ruském plynu.

mluvčí 16,
Já vám děkuji na závěr doplním, že vedle zemního plynu zdražuje kvůli nejistotě spojené s válkou na Ukrajině a také třeba ropa, ale vedle toho v Česku, třeba konkrétně i potraviny, protože Ukrajina je velkým dodavatelem pšenice a ta teď na světových trzích zdražuje.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.