fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Prodej se podařil, Španělé nastupují

0

Radost politiků z privatizace Českého Telecomu Telefónice byla velká. Na co se ale mohou těšit zákazníci?

Telefónica patří mezi největší telekomunikační firmy ve světě – z hlediska tržní hodnoty jejích akcií je na pátém místě na světě, v Evropě je na druhém místě hned za Vodafonem. Stejně jako většina ostatních tzv. národních společností byla po dlouhá desetiletí španělským monopolním operátorem stoprocentně vlastněným státem. Přesto se od typických evropských telekomů v mnoha ohledech liší: je jedním ze dvou zcela soukromých velkých operátorů v Evropě (tím druhým je British Telecom), vyšla dobře z krize telekomunikačních společností na přelomu století a zatím expandovala hlavně v zámoří. Její zadlužení je mezi telekomunikačními giganty nejmenší a rating nejlepší, byť právě transakce s přeplaceným Telecomem může tento rating mírně zhoršit.
Obrat Telecomu bude tvořit zhruba 6% příjmů celé Telefónicy a stane se tak těsně třetí největší součástí firmy. Před ním bude jak „rodné“ Španělsko s 62%, tak Brazílie, kde se vytváří téměř 20% příjmů celé společnosti. Přesto má být postavení Českého Telecomu do značné míry výlučné: úspěch v privatizaci znamená pro Telefónicu vstup do zcela nové geografické oblasti. Drtivá většina dosavadních zahraničních investic byla směřována do zemí Latinské Ameriky. Otázkou je, zda Telefónica využije Telecom pro rychlou majetkovou expanzi do východní nebo střední Evropy. Možností zde ale moc nemá – téměř všechny telekomunikační společnosti v naší oblasti jsou už privatizovány a pokusy o nějaké nákupy lze podniknout již jen v Srbsku, Černé Hoře nebo v Bulharsku, kde se privatizace neustále komplikuje.

Dividendy a levné telefony

Telefónica jako jedna z prvních společností pochopila, že projekt mobilních sítí třetí generace UMTS je finančním fiaskem. Dnes provozuje síť UMTS pouze ve Španělsku. Nelze tedy očekávat, že by Eurotel pod španělským vedením s výstavbou UMTS nějak spěchal. Dá se ale předpokládat, že Eurotel, spíše kvůli konkurenci Vodafonu než změně vlastníka, mírně sníží ceny. Telefónica bude s Eurotelem asi zacházet podobně jako se svou španělskou sítí Movistar. Eurotel tedy rozšíří své služby a také zlevní a rozšíří nabídku mobilních telefonů. Telefónica je významným propagátorem rychlého internetu po telefonní lince ADSL. Zda se i v Čechách zvýší dostupnost této služby, však záleží také na Českém telekomunikačním úřadu. Regulátor v souladu s evropskou praxí stanovuje ceny za použití sítí Telecomu relativně nízko, aby i konkurence mohla nabízet ADSL. A v takovém případě se ani Telefónica do investic do modernizace sítí nepohrne.
Největší radost z privatizace může mít oddělení Mezinárodních služeb českého operátora, které rozhodně získá na důležitosti. Již dnes generuje necelých pět procent příjmů Telecomu a jeho růst bude novým vlastníkem jistě podporován. Své aktivity Telecom v zahraničí možná spojí s aktivitami Telefónicy na německém a britském trhu. Tam nabízí španělský operátor přístup ADSL (mimochodem – po sítích konkurentů). Na své si zřejmě přijdou i investoři, kteří se rychle nezbaví akcií Telecomu. Lze totiž předpokládat, že nový majitel na rozdíl od státu začne pravidelně vyplácet dividendy. A ty nemusí být vůbec malé – z něčeho nakonec svoji investici do Telecomu Telefónica splatit musí.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..