fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

První ročník zimní školy je za námi

0

V rámci přečkání zimy jsme se tentokrát rozhodli zkusit něco nového, celovíkendový příměstský seminář. Debatovali jsme se studenty o ekonomii a liberalismu.

K tomu nápadu nás původně inspirovala již před lety analytička Institute of Economic Affairs, ale nikdy jsme se nedostali k realizaci. Až teď, a to díky štědrému grantu od Atlas Network.

Rozhodli jsme se upořádat rovnou dva semináře, jeden v únoru a jeden v březnu s tím, že jde primárně o pokročilou akci pro absolventy naší letní školy, kterou pořádáme už od roku 1991. Studentům ze vzdálených měst jsme přispěli na ubytování a dopravu.

První seminář zimní školy jsme věnovali ekonomii. Pavel Potužák z NF VŠE a INEVu přednášel o úrokové míře a inflaci. Petr Bartoň z Datarun o pasti chudoby a koordinačních selháních a Jakub Žofčák (UJEP) o ekonomii gamblerství.

Druhý seminář jsme zaměřili na politiku, jako téma jsme zvolili populismus a útoky na liberální demokracii. Studenti diskutovali s Janem Mošovským (Liberální institut / Students For Liberty) o liberalismu na ústupu a Carlu Schmittovi, s ústavním soudcem Janem Wintrem o nezávislém a ústavním soudnictví, s Martinem Pánkem (Libinst) o republikanismu v americkém kontextu, s Andreou Sáenz de Viteri z FPH VŠE o populismu v latinské Americe a s Anastasií Sihnaevskou a Svyatoslavem Kalishchukem z Pražského Maidanu o populismu na Ukrajině.

Nedílnou, a možná nejdůležitější, částí našich letních škol jsou také neformální debaty mezi oficiálním programem a zejména dlouho do večera, což jsme samozřejmě dodrželi i na zimní škole. Během přednášek studenti také ocenili možnost osvěžení březovou mízou z Ukrajiny, která nám byla poskytnuta v rámci česko-ukrajinské spolupráce.

Sbíráme zpětnou vazbu, abychom mohli vyhodnotit, zda bude tato akce pro studenty mít přínos i do budoucna.

Fotky z prvního víkendu (16.–18. 2. 2024):

Image
Image
Image
Image

Fotky z druhého víkendu (8.–10. 3. 2024):

Image
Image
Image
Image
Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.