fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Reformu už máme za sebou, anebo jsme „pouze“ překročili Rubikon?

0

Prohlášení Václava Klause o ukončení hospodářské reformy lze v dobrém smyslu chápat jako snahu vzbudit dojem, že převratné a neočekávané změny, které doprovázejí téměř každou hospodářskou reformu, jsou již za námi. Předpokládejme, že premiér použil termín hospodářská reforma ve smyslu ekonomické transformace. Pokud ne, tak jeho sdělení bylo jen slovní hříčkou, nad jejímž obsahem lze jen spekulovat.

Toto prohlášení bude mít jistě jiný dopad doma, než v zahraničí. Překonání období podstatných politických a ekonomických změn bývá dobrým signálem pro zahraniční investory, aby se neobávali o osud svých investic, neboť je umisťují do politicky i ekonomicky stabilního prostředí. Očekávaným důsledkem by mohl být růst zahraničních investic v naší zemi, o který vláda i podniková sféra usilují. Bylo-li toto prohlášení určeno domácímu publiku, tak se jeví ve srovnání s realitou poněkud nadsazené. Stále jsme ještě nedosáhli takové úrovně, abychom naše hospodářství mohli nazvat standardní tržní ekonomikou, což bylo nepochybně cílem transformace.

Úloha státu a vlády v hospodářství České republiky je stále nadstandardně vysoká, o čemž svědčí podíl hrubého domácího produktu vytvořeného státním sektorem. Teprve stojíme před druhou vlnou kuponové privatizace, před privatizací bytového fondu.

Dosud nemáme volně směnitelnou měnu, což se v tržních ekonomikách považuje za standard. Před zásadními kroky transformace stojí zemědělství, školství, zdravotnictví i sociální sféra, které se dosud více podobají naší socialistické minulosti než stavu a fungování těchto sfér ve standardní tržní ekonomice. O decentralizaci státní správy se stále pouze hovoří.

Lze soudit, že naší současné hospodářské situaci více sedí premiérova věta o překročení Rubikonu, jejímž obsahem však není nic více, než že jsme dnes v situaci, z níž není možný legální návrat k předlistopadovým poměrům. To však vůbec není málo a je to předmětem domácího uznání a velkého mezinárodního obdivu. Nicméně dnes není doba pro silná slova, ale pro silné činy, z nichž některé nám vláda dluží. Pro silná slova je do voleb ještě dost času.

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..