fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Stovky studií ukazují, že ekonomická svoboda zlepšuje životy lidí

0

Ekonomická svoboda přináší rychlejší hospodářský růst, vyšší životní úroveň a dokonce i větší štěstí, protože lidé získávají kontrolu nad svými životy, jak vyplývá z rozsáhlého přehledu výzkumů, který dnes zveřejnil Liberální institut a Fraser Institute.

„Obrovské množství výzkumů ukazuje, že zvýšení ekonomické svobody v České republice by výrazně zlepšilo život lidí v naší zemi,“ uvedl Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

„V akademickém světě panuje stále větší shoda na tom, že větší ekonomická svoboda koreluje s pozitivními výsledky pro lidi v zemích po celém světě,“ řekl Robert A. Lawson, profesor ekonomie na Southern Methodist University a autor studie Economic Freedom in the Literature – What Is It Good (Bad) For?

Zkoumal 721 empirických prací (publikovaných v letech 1996 až 2022) s využitím indexu Economic Freedom of the World, který měří ekonomickou svobodu – možnost jednotlivců činit vlastní ekonomická rozhodnutí – analýzou politik a institucí jednotlivých jurisdikcí a hodnocením ukazatelů, jako jsou regulace, velikost vlády, vlastnická práva, otevřenost obchodu, vládní výdaje a zdanění.

Více než 50 % prací uvádí dobrou korelaci mezi ekonomickou svobodou a dobrými výsledky (rychlejší hospodářský růst, vyšší životní úroveň, snížení konfliktů atd.), zatímco přibližně 45 % uvádí smíšené/nulové/nejisté výsledky. Pouze jedna z 20 prací uvedla špatný výsledek.

„Výzkum ukazuje nejen to, že ekonomická svoboda zvyšuje prosperitu a hospodářský růst, ale vede také k pozitivním výsledkům v řadě dalších oblastí,“ poznamenal Lawson. „Jednotlivci a rodiny, pokud jsou svobodní, činí nejlepší rozhodnutí sami, nikoliv kumpánské elity nebo příliš mocná vláda za ně.“

Většina studií v následujících oblastech zjistila, že ekonomická svoboda souvisí s:

  • snížením počtu konfliktů, válek, občanských nepokojů a teroristických útoků,
  • větší podnikavostí a více inovacemi,
  • silnějším hospodářským růstem,
  • lepšími lidskými právy a sociálním rozvojem,
  • zvýšením příjmů a produktivity,
  • zlepšením výsledků na trhu práce, například snížením nezaměstnanosti a zvýšením mezd a účasti na trhu práce

„Osobní volba, dobrovolná směna a otevřené trhy zůstávají základními kameny ekonomické svobody, která je klíčem k prosperitě na celém světě,“ řekl Lawson.

Celou studii v angličtině stahujte zde »

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.