fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Týdeník FORUM: Ekonom Bartoň: Trh s energiemi funguje. Říká nám, ať šetříme

0

01.09.2022  Týdeník FORUM – VOJTĚCH LAŠTŮVKA
strana: 4  rubrika: Aktuálně

Hlavní ekonom skupiny Natland vysvětluje, co se to děje s cenami elektřiny a plynu

Zastropování cen není řešení problému. O tom je přesvědčen ekonom Petr Bartoň, který v rozhovoru pro Týdeník FORUM takový krok přirovnává k ucpání ventilku od papiňáku. Zároveň uvádí, že není pravda, že trh nefunguje, jen se prostě nejedná o typicky volný trh, ale o svázanost regulacemi.

– Ceny energií letí strmě vzhůru. U plynu je to s ohledem na válku na Ukrajině pochopitelné, co ale stojí za růstem cen elektřiny? Je to také válka na Ukrajině, nebo vidíte i jiné důvody?

Pozor, odkaz na „válku“ se hodně paušalizuje. Válka mnohem víc ovlivnila cenu pšenice, slunečnicového oleje apod. než plynu. Předchozí skok v cenách byl na podzim kvůli panice o (ne)naplněnosti zásobníků, dávno před válkou. (Ano, dnes víme, že v rámci přípravy na válku.) Po invazi byl další skok, ale jen na pár dní, po většinu války byla cena plynu na (ano, už tak vysoké) předválečné úrovni. Ty současné skoky se vážou na Putinovy hrátky s maskirovkou zavírání a otevírání kohoutku. Ty by se ale možná odehrávaly i mimo vlastní ukrajinský konflikt. Nezapomeňme, že válečný bojkot EU se týká ropy a uhlí, ne plynu. Ceny elektřiny se nyní jednoznačně odvíjejí od cen plynu, jsou to spojené nádoby v poměru 2 : 1, neboť z 2 MWh plynu vyrobíte 1MWh elektřiny. Francie už od začátku roku má odstavenou polovinu svých jaderných elektráren (které normálně vyrábějí 70 % elektřiny druhé největší evropské ekonomiky). Nakolik za zreznutí francouzských jaderných elektráren může dlouhodobý názor Evropské komise, že jádro není dostatečně zelené, aby mělo budoucnost v zelené Evropě, nedokážu posoudit. Neznám dostatečně francouzskou mentalitu a nevím, jestli by je nenechali zrezavět i bez této obří demotivace investic.

[…]

Petr Bartoň, M.A. (Cantab), M.A. ekonomii začal studovat u syna Profesora Parkinsona, autora slavných Parkinsonových zákonů. Od té doby ekonomické brýle, jimiž nazírá celý svět, neodložil. Po vystudování univerzit v Cambridgi a Chicagu vyučoval na několika VŠ, vedle CEVRO Institutu i Karlově univerzitě, Vysoké škole ekonomické či Anglo-American University. Působil jako konzultant pro několik think-tanků, od Liberálních institutů v Praze a Curychu, přes Institute for Research in Economic and Fiscal Issues až po Dip Thawed Consulting. Od roku 2018 působí též jako hlavní ekonom investiční skupiny Natland.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.