fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Rádio ZET: V roce 2019 byl třísetmiliardový schodek nemyslitelný, dnes je to standard, říká ekonom Martin Pánek

0

Liberální institut pořádá takzvaný den daňové svobody, tedy den v roce, kdy přestáváme vydělávat pouze na stát. „Letos to vyšlo na 17. června. Je to skoro nejpozději od doby, co to počítáme, tedy od roku 2000. Normálně jsme se pohybovali v první polovině června, v posledních letech v té druhé polovině,” zmiňuje ředitel Liberálního institutu Martin Pánek, který byl hostem Byznysu na Rádiu ZET.

„Počítáme to jako podíl veřejných výdajů na HDP. To, že se zruší nějaká daň, nás v podstatě nezajímá. Nás zajímá, kolik stát utratí, protože na to si bude muset vybrat daně někdy později. Teď se ty roky deficitního financování ukazují. Jednou se to splatit musí,” konstatuje Pánek. „Během covidových let jsme se dostali do nového normálu. Třísetmiliardový schodek je dneska považován za standard, což by bylo ještě v roce 2019 absolutně nemyslitelné. Dostat rozpočet pod kontrolu není tak jednoduché,” říká Martin Pánek.
Den daňové svobody slaví dřív než my například ve Švýcarsku nebo v Irsku. Naopak později ho tradičně slaví Finsko, Belgie, Francie. Tam to někdy mají i o více než měsíc později. Naši sousedi jsou na tom hůře než my,” porovnává ředitel Liberálního institutu a dodává: „Z tohohle hlediska na tom nejsme tak špatně. Ale přeci jen mi přijde jako vysoké číslo, že stát přerozděluje 46 procent toho, co my vyděláme.”
Poslechněte si celý Byznys Jaroslava Dědiče:

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.