fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Zrušit státní dotace do zemědělství a otevřít hranice pro pracovníky

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 28. listopadu 2023

ČR by měla zcela zrušit nebo radikálně omezit dotace do zemědělství, protože často směřují k velkým podnikům, kterým jen zvyšují zisk. Dotace z EU by měly být přesměrovány do větší automatizace a robotizace českého zemědělství, což by v následujících letech přineslo značný nárůst produktivity. Stát by měl v sektoru zrušit nebo navýšit migrační kvóty, aby byla uspokojena poptávka zemědělců po pracovní síle, která nemůže být uspokojena ze strany české populace. Takové jsou hlavní závěry druhé části studie Založeno na faktech, kterou dnes vydává Liberální institut.

Čtyřdílná studie Založeno na faktech vychází postupně po částech. Druhá část studie je zaměřená na oblast zemědělství a navazuje na minulý týden zveřejněnou studii o energetice. „Cílem naší analýzy bylo najít problematické oblasti nejen z pohledu tohoto sektoru, ale také ekonomiky jako celku. Omezení národních dotací, přesměrování evropských a navýšení nebo opuštění migračních kvót jsou z našeho pohledu zásadními reformami, které by českému zemědělství pomohly k větší efektivitě a konkurenceschopnosti. Všechny návrhy samozřejmě podkládáme poznatky z odborné literatury a zkušenostmi ze zahraničí,“ uvádí národohospodářský analytik a autor studie Jan Šincl.

Popis současné situace českého zemědělství a jeho problémů i návrhy reforem jsou obsahem studie, která je k přečtení ZDE.

Studie Založeno na faktech vychází po částech během listopadu a prosince. Po energetice a zemědělství budou následovat oblasti školství a regulace životního stylu. Jde o jednu ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Španělsku). Studii pro celou EU dává dohromady v Bruselu sídlící think-tank Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje.

„Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou dnes zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od září do listopadu letošního roku,“ dodává Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.


Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank založený již v roce 1989.

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu
martin.panek@libinst.cz,
 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.