fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Debata Jana Macháčka: Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

0

Vláda by měla především razantně navýšit očkování. Očkovací pasy jsou k ničemu, není-li nikdo naočkován. Protože to vláda nezvládá, měla by k vakcínám pustit soukromé organizace, jinak se nikam nedostaneme. Co se očkovacích pasů týče, sdílím v podstatě všechny argumenty Tylera Cowena.

Stejně jako on neuznávám argument, že kvůli nim vznikne nerovná společnost. Ta už vznikla covidem, očkovací pasy by umožnily tuto nerovnost zmenšit. A stejně jako on se obávám nefunkční byrokracie, obzvlášť ve styku různých systémů zemí. Aspoň vnitrostátně by nějaký systém šel zavést poměrně rychle. Pokud jej nebude připravovat nějaké ministerstvo.

Systém může být elektronický nebo papírový nebo například razítko do běžného cestovního pasu. Podvodům se nevyhneme v žádném systému, ale pokud by za podvodný certifikát byla například pokuta pět tisíc korun, ale za to, že se člověk nechá naočkovat, by stát pět tisíc korun vyplatil jako motivaci, většina lidí by zvolila očkování a platný cerfitikát.

To jsme však u prvního problému – naprosto mizerného tempa vakcinace. Očkovací pasy by měly být zavedeny. Ostatně, měly být vymyšleny a zavedeny už dávno. Prioritou však je razantní navýšení očkování. Je tato situace po roční pandemii pro vládu překvapením?

Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Zdroj: https://ceskapozice.lidovky.cz/debata-jana-machacka/covidpas-muze-mit-nezamyslene-negativni-dopady.A210318_203720_machackova-debata_lube

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.