fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Jak přijít na kloub hnutí nerůstu

0

Veden snahou rozšířit si obzory jsem před lety poprvé otevřel knihu Ekonomie koblihy autorky Kate Raworth řazené k tzv. hnutí nerůstu. Již tehdy se zdálo, že nerůstem inspirované iniciativy v Česku sílí – a informací o něm je přitom jako šafránu. Tak na webu Liberálního institutu vyšel náš první a naštěstí dodnes nejdelší pokus se s nerůstovými myšlenkami kriticky vypořádat. Nad Ekonomií koblihy jsme také diskutovali v podcastu Co je slyšet a co není slyšet s Martinem Pánkem.

Následně jsem se rozhodl si udělat obrázek o fanoušcích a šiřitelích nerůstového poselství; některé své postřehy z tohoto snažení jsem shrnul v dalším článku.  

Můj odhad se ale potvrdil, a nerůstové hnutí u nás nabíralo a po mém soudu stále nabírá na síle. Zdálo se mi tedy rozumné seznámit se s ním důkladněji a udržovat si přehled o jeho aktivitách. Tak vznikly také například recenze sbírky esejů Na obranu nerůstu přední postavy tohoto hnutí Giorgose Kallise nebo Ekologické ekonomie (1. díl, 2. díl) z pera známé „alternativní ekonomky“ Nadi Johanisové. 

V loňském roce mě také organizátoři ze Students for liberty poctili příležitostí diskutovat o nerůstu veřejně s Ondřejem Kolínským. 

Existenci hnutí nerůstu již dnes naplno zaznamenaly jak české sociální sítě, tak i mediální a akademický svět. S potěšením tedy sleduji, že se k tématu vyjadřují nejen poučení laici, jako jsem já sám, ale i skutečná ekonomická esa. Moje přednáška na konferenci Budoucnost kapitalismu pořádané Studenty za svobodu mohla proto být věnovaná méně diskutovaným aspektům tohoto myšlenkového proudu. 

Bez ohledu na naše přání hnutí nerůstu v dohledné době nezmizí a jeho vývoj a aktivity proto hodláme sledovat i nadále.

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Štencel je inženýr výzkumu a vývoje v technologické firmě a spolupracovník Liberálního institutu.

Comments are closed.