fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Recenze: Otevřené hranice Bryana Caplana

0

Americký ekonom Bryan Caplan vydal společně se Zachem Weinersmithem knihu o imigraci, v níž argumentují pro otevřené hranice. Pokud myslíte, že to je šílenost, považte, že celá kniha je vyvedena jako komiks! Šílené, že?

V Open Borders: The Science and Ethics of Immigration vás Bryan Caplan jako komiksový superhrdina provede celou knihou a všemi argumenty pro otevřené hranice. Se svou pečlivostí zároveň uvádí také všechny argumenty proti imigraci – a vyvrací je.

Hned na začátku musím přiznat svůj obrovský bias. Bryana Caplana mám za předního libertariánského myslitele současnosti. Jeho blog na EconLogu je pokladnice článků, ve kterých na začátku nesouhlasíte, ale Caplan předloží svoje argumenty tak jasnou formou, že odcházíte s naprosto opačným názorem. Stalo se mi mockrát.

A tak jsem jednoho dne četl poprvé Cato Unbound, o němž mi říkal myslím Tom Palmer. A zrovna toto téma bylo velmi nabité. Michael Huemer zahajoval s úvodní esejí a kolegové do debaty byli právě Palmer a Caplan. Huemerova esej stručně představila jeho skvělou knihu Problém politické autority, která – ač jsem ji ještě celou nečetl – mi podstatně změnila vnímání libertarianismu. Caplan ve svojí replice napsal článek Práva světové chudiny, který jsem prakticky okamžitě přeložil do aktuálního vydání Laissez Faire. Od přečtení toho článku jsem už nikdy nevnímal problematiku imigrace stejně jako před ním. Caplan v kraťoučkém článku vysvětlí ekonomický i morální argument pro otevřené hranice. Články, co vám doslova změní život. Wow.

Caplan mě pak přesvědčil i o dalších svých na prvních pohled šílených názorech – jeho knihu Obžaloba vzdělání mám pořád v plánu vydat česky.

Neméně v oblibě mám Caplanova spoluautora Zacha Weinersmithe, autora Sobotních ranních cereálií k snídani. K němu mě zase přivedl Daniel Issing na přednášce pražských Studentů za svobodu. Nesmrtelných komiksů z tohoto webu jsou spousty, můj oblíbený je např. tento:

A co jiného může vzniknout ze spojení skvělého ekonoma a bleeding-heart libertariána Caplana a geniálního komiksového tvůrce Weinersmithe než úžasná kniha o imigraci?

Kniha vás provede celým problémem velmi přehledně. Na začátku ukáže, že svět, ve kterém žijeme, je globální apartheid, ve kterém se lidé v bohatých zemích mají skvěle, ale chudí v zemích třetího světa se mají naprosto mizerně. Poté vysvětlí ekonomické argumenty, které vedou k otevřeným hranicím. V dalších kapitolách se vyrovnává se všemi námitkami vůči imigraci, které jste slyšeli, a s dalšími, které jste ani neslyšeli. Potom představuje tzv. keyhole solutions. A na závěr představuje etické argumenty, které všechny také vedou k otevřeným hranicím.

Knihu jsem četl mírným tempem dva dny, ale já jsem rutinér debat o imigraci, mám ty argumenty poměrně zevrubě nastudované. Běžnému čtenáři rozhodně doporučuji pomalejší tempo. I když se to nezdá, každá stránka je nabitá argumenty. To si ostatně můžete lehce prověřit na konci knihy v poznámkovém aparátu. Otevřené hranice jsou naprosto špičkově ozdrojovanou knihou, ve které vás Caplan nenechá na pochybách, kde ke svým tvrzením a číslům došel.

Jak je u komiksů běžné, kniha je psána svižným stylem, tím se ale nenechte zlákat. Dejte si ten čas a konzultujte poznámkový aparát. A nečtěte moc rychle, ty komiksové panely přímo vybízejí k zamyšlení a diskusi!

Kniha je plná vtipných panelů a easter-eggů, nic jiného jsme ostatně od Weinersmithe nemohli očekávat. Jedna dvojstrana za všechny, u které jsem se fakt nasmál:

Bryan Caplan, Alex Nowrasteh a Michael Huemer změnili můj přístup k imigraci. Napsal jsem o ní zatím tyto dva články: Svobodná imigrační politika: Proti Schengenu, ale pro otevřené hranice a Otevřené hranice jako základní součást liberální politiky, další jsem přeložil nebo nechal přeložit (další Bryan Caplan, a další Bryan Caplan, Alex Nowrasteh a další Alex Nowrasteh, Alex Tabarrok, Adam Bates, Pieter Cleppe) a o otevřených hranicích jsem měl keynote přednášku na Free Market Road Show, o které Alexandr Vondra řekl: „Měl jsem tendenci vylétnout z kůže.“ Na moje keyhole solutions však reagoval, že bychom se shodli.

Knihu proto nemohu dostatečně vynachválit. Je pro imigrační příznivce i pro imigrační skeptiky. Je plná argumentů a plná vtipů. Od Bryana Caplana a Zacha Weinersmithe jsem nečekal nic jiného než skvělou knihu, ale musím říct, že i přes pozitivní ohlasy na sociálních sítích mě kniha i tak dokázala překvapit tím, jak skvělá je. Nejvyšší čas knihu objednat, aby vám přišla do Vánoc.

Jednou jsem se s Bryanem Caplanem setkal osobně. Přednášel totiž na Mezinárodní konferenci Studentů za svobodu 2015. Během konference na Twitter napsal, že kdo se s ním chce sejít na oběd, má přijít tam a tam. Tak jsem tam došel. Bylo nás s ním asi deset, Caplan s námi živě diskutoval o všem, co koho napadlo. A na oběd vybral podle Yelpu skvělé krevetové místo nedaleko hotelu, kde se konference konala.

Na tomto obědě mi definitivně potvrdil, jaký bystrý myslitel a empatický člověk je. V debatách na nejrozličnější témata dokázal s neuvěřitelnou rychlostí a kadencí pálit jeden argument za druhým, jako kdyby předtím měl čtvrthodinku na potítku na přípravu. (Já jsem měl mimochodem tu čest sedět vedle Caplanových dvojčat, o kterých ještě určitě uslyšíme.)

Knihu zkrátka nelze než doporučit. Stejně jako další Caplanovy knihy: Mýtus racionálního voliče, Sobecké důvody, proč mít víc dětí a Obžaloba vzdělání. Příští Caplanova kniha bude Chudoba: Koho vinit.

Prostě kupujte.

A my to snad brzo přeložíme.

A na závěr ještě Caplanova krátká přednáška o imigraci:

 

Název: Open Borders: The Science and Ethics of Immigration
Autoři: Bryan Caplan a Zach Weinersmith
Vydavatel: First Second
Jazyk: angličtina

Sdílej

O Autorovi

mm

Martin Pánek je ředitelem Liberálního institutu a bývalým šéfredaktorem Laissez Faire. V minulosti pracoval jako poradce v Evropském parlamentu a je autorem knih Kompletní slepice a Částečná kráva.

Comments are closed.