fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Ekonomická svoboda v ČR stoupla, Hongkong po šedesáti letech ztratil prvenství

0

Česká republika je 17. nejsvobodnější ekonomikou světa, ekonomická svoboda po pěti letech stoupla. Hongkong poprvé po šedesáti letech ztratil první příčku a bude nadále klesat. Nejsvobodnější ekonomikou na světě je Singapur. Ukrajina není ekonomicky svobodná, bude se muset liberalizovat.

Česká republika se umístila na 17. místě ze 165 zemí a teritorií zahrnutých do žebříčku Economic Freedom of the World 2023, který dnes publikuje Liberální institut ve spolupráci s kanadským Fraser Institutem.

V revidovaném žebříčku se loni Česko umístilo na 22. místě, v ekonomické svobodě si naše republika polepšila relativně vůči ostatním zemím i absolutně.

„Ekonomická svoboda v České republice stoupla, to je hlavní zpráva, na kterou bychom se měli soustředit. Posledních pět let se naše ekonomická svoboda zmenšovala. Je dobře, že se trend otočil,“ komentuje letošní výsledky Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.

Z globálního hlediska je důležitější zprávou propad Hongkongu. Od roku 1960 až do loňska byl Hongkong nepřetržitě na čele žebříčku ekonomické svobody. Pozvolný pokles ekonomické svobody zaznamenával od roku 2010 a zejména pak po roce 2019. Přesto byl stále na prvním místě. Důvodem propadu v žebříčku jsou represe a vměšování ze strany čínské vlády.

„Nejnovější kompletní údaje jsou z roku 2021, proto náš žebříček zobrazuje situaci vždy s dvouletým zpožděním,“ vysvětluje Pánek. „Hongkong vykazuje pokles svobody již několik let a očekáváme, že tento pokles bude pokračovat i nadále. Úpadek Hongkongu budeme nadále podrobně monitorovat,“ přislíbil za Liberální institut Martin Pánek.

Na vrchol žebříčku se poprvé dostal Singapur, který byl poslední skoro dvě dekády stabilně na druhé příčce (s výjimkou roku 2013, kdy ho předběhl Nový Zéland). Do čela tabulky se dostává nejen proto, že ekonomická svoboda v Hongkongu poklesla, ale zároveň v Singapuru stoupla.

Švýcarsko, Nový Zéland, Spojené státy, Irsko, Dánsko, Austrálie, Velká Británie a Kanada uzavírají nejlepší desítku.

Studie, která byla poprvé vydána v roce 1996, měří ekonomickou svobodu – možnost jednotlivců činit vlastní ekonomická rozhodnutí – na základě analýzy několika ukazatelů, mezi které patří regulace, velikost vlády, vlastnická práva, vládní výdaje a daně. Letošní zpráva, která vychází z údajů za rok 2021 (nejnovější dostupné údaje), zachycuje také vliv omezení souvisejících s COVID-19.

Mezi deset nejhůře hodnocených zemí patří Kongo, Alžírsko, Argentina, Libye, Írán, Jemen, Súdán, Sýrie, Zimbabwe a Venezuela. (Země s totalitními vládami jako Severní Korea nebo Kuba nemohou být zařazeny do žebříčku kvůli nedostatku údajů.)

Na 17. příčce společně s Českem se umístily také Finsko a Švédsko. Další zajímavé příčky jsou např. Japonsko (20.), Německo (23.), Francie (47.), Itálie (53.). Rakousko je na 28. místě, Slovensko na 41., Maďarsko na 49. a Polsko na 59, Česko je tak nejsvobodnější ekonomikou ve střední Evropě. Zajímavý je rozdíl mezi svobodným Tchaj-wanem (11.) a despotickou Čínskou lidovou republikou (111.).

České čtenáře by také mohl zaujmout rozdíl mezi Ruskem (104.) a Ukrajinou (112.) – znovu opakujeme, že žebříček pracuje s daty za rok 2021, tedy ještě před začátkem války. Izolace od globální ekonomiky Rusko bezpochyby posune směrem dolů. Naopak Ukrajina se po vyhrané válce bude muset ekonomicky liberalizovat, jak ukazují data z různých dnes dostupných průzkumů včetně našeho.

Dle výzkumů v předních peer-reviewed akademických žurnálech si lidé žijící v zemích s vyšší úrovní ekonomické svobody mohou užívat větší prosperitu, více politických a občanských svobod a delší životy. Např. země v první čtvrtině žebříčku ekonomické svobody mají průměrný HDP na hlavu 50 619 dolarů ročně, zatímco země ve spodní čtvrtině pouze 5911 dolarů.

Také míra chudoby je nižší v ekonomicky svobodných zemích. V ekonomicky nejsvobodnějších zemích (první čtvrtina žebříčku) žije v extrémní chudobě (méně než 1,90 dolarů na den) 0,9 % obyvatel. V zemích ve spodní čtvrtině žebříčku je to 34,1 % obyvatel. Střední míra dožití je 81,1 let v ekonomicky nejsvobodnějších zemích, avšak 65,9 let v těch ekonomicky nejméně svobodných.

„Kde mohou lidé sledovat vlastní štěstí a činit svoje vlastní rozhodnutí, vedou šťastnější a zdravější životy ve větší prosperitě,“ uzavřel Pánek.

Skóre České republiky v klíčových komponentech ekonomické svobody (od 1 do 10, přičemž větší hodnota znamená více ekonomické svobody, data jsou o dva roky pozadu):

  2023 2022
CELKOVÉ SKÓRE 7,81 7,74
velikost vlády 6,19 6,17
právní systém a vlastnická práva 7,34 7,32
zdravé peníze 9,42 9,44
svoboda mezinárodního obchodu 8,73 8,48
regulace úvěru, práce a podnikání 7,37 7,29

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu
martin.panek@libinst.cz, 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.