fbpx
Svoboda jednotlivce, volný trh, malý stát a mír
Liberální institut
Liberální institut

Zákaz ochuceného tabáku nedává smysl, do trhu s legální marihuanou stačí příliš nezasahovat

0

Liberální institut, tisková zpráva ze dne 12. prosince 2023

ČR a EU by se měly do budoucna vyvarovat regulací životního stylu, které nemají vědecký základ, jako je např. zákaz ochuceného nahřívaného tabáku. Například Velká Británie nové způsoby užívání tabáku a nikotinu aktivně propaguje jako bezpečnější alternativu ke klasickému kouření. Trh s legalizovanou marihuanou není třeba zbytečně příliš regulovat. Řešení na tržním základě dosahují dlouhodobě dobrých výsledků a jejich pozitiva značně převažují nad negativy. Takové jsou hlavní závěry čtvrté a poslední části studie Založeno na faktech, kterou dnes vydává Liberální institut.

Čtyřdílná studie Založeno na faktech vychází postupně po částech. Čtvrtá část studie je zaměřená na oblast regulace životního stylu a navazuje studie o energetice, zemědělství a vzdělávání, které byly publikovány v předchozích týdnech. „V poslední studii z našeho seriálu jsme se zaměřili na regulaci životního stylu, konkrétně na problematiku nahřívaného tabáku a marihuany. Ačkoliv není nahřívaný tabák zcela bezpečný, je v současnosti považován za mnohem bezpečnější alternativu ke klasickým cigaretám. Zákaz, který byl letos prosazen Evropskou unií je tak v přímém rozporu se současným poznáním a stojí na zcela nevědeckém základě. V analýze problematiky legalizace marihuany jsme zkoumali zahraniční zkušenosti s její legalizaci či dekriminalizací. Poznatky ze zahraničí nám ukazují, že trh s marihuanou je stejný jako každý jiný a přílišná regulace by nadělala více škody než užitku,“ uvádí národohospodářský analytik a autor studie Jan Šincl.

Čtvrtá část studie, která se zabývá regulací životního stylu, analýzou jejích problémů i návrhy reforem, je k přečtení na našem webu ZDE.

Studie Založeno na faktech vychází po částech během listopadu a prosince. Po energetice, zemědělství vzdělávání dnes vychází poslední část. Jde o jednu ze studií, které daly dohromady ekonomické think-tanky podobné Liberálnímu institutu v řadě dalších evropských zemí (v Německu, Francii, Polsku, Itálii, Řecku, Rumunsku a Španělsku). Studii pro celou EU dává dohromady v Bruselu sídlící think-tank Epicenter, který rovněž celý projekt koordinuje.

„Epicenter celý projekt řídí, rovněž poskytuje finanční prostředky na výzkum a informační kampaň. Studie, kterou dnes zveřejňujeme, je ovšem dílem výhradně naším. Liberální institut si sám vybral oblasti, ve kterých bádal a sám zvolil metodiku. Analytické práce probíhaly od září do listopadu letošního roku,“ dodává Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu.


Liberální institut je nestátní, nezávislá, nezisková organizace, jejímž cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu. Jeho aktivity jsou založené na hodnotách svobody jednotlivce, vlády s omezenými pravomocemi, volného trhu a míru. Jde o tradiční český think-tank založený již v roce 1989.

Pro více informací kontaktujte:

Gabriela Řezníčková
projektová manažerka Liberálního institutu
gabriela.reznickova@libinst.cz, 731 287 387

Martin Pánek
ředitel Liberálního institutu
martin.panek@libinst.cz,
 777 157 142

Sdílej

O Autorovi

mm

Liberální institut je nejstarší český liberální think-tank. Naším cílem je propagace myšlenek svobody jednotlivce, volného trhu, minimální vlády a míru.

Comments are closed.